Polojasno
17°
Bratislava
Jakub
25.7.2024
Ministerstvo obrany podáva trestné oznámenie v súvislosti s darovaním migov
Zdielať na

Ministerstvo obrany podáva trestné oznámenie v súvislosti s darovaním migov

BRATISLAVA / Ministerstvo obrany (MO) SR podáva trestné oznámenie v súvislosti s darovaním stíhačiek MiG-29 a časti systému protivzdušnej obrany Kub Ukrajine, ku ktorému došlo v marci 2023 počas mandátu dočasne poverenej vlády Eduarda Hegera.

Krok Hegerovho kabinetu považujú za protiústavný

Štátny tajomník MO Igor Melicher (Smer-SD) v piatok 21. júna potvrdil, že trestné oznámenie sa týka podozrenia zo spáchania sabotáže, zneužitia právomoci verejného činiteľa a porušenia povinnosti pri správe cudzieho majetku. "Trestné oznámenia, smerované voči kabinetu Eduarda Hegera i samotnému exministrovi Jaroslavovi Naďovi podáme v priebehu piatka (21.6.)," uviedol na tlačovej konferencii. Krok Hegerovho kabinetu označil za protiústavný, rovnako v rozpore so zmluvnými ustanoveniami, ktoré sa týkali vojenskej techniky. "Po tomto rozhodnutí ostalo nechránené nebo a občania v riziku," vyhlásil Melicher. Podanie trestného oznámenia bude podľa jeho slov sprevádzať právna argumentácia a nové právne fakty.

Exminister Naď by stíhačky Ukrajine daroval znova

Melicher zopakoval, že žiadna oficiálna právna analýza, autorizujúca odovzdanie vojenskej techniky kabinetom v dočasnom poverení, neexistuje. Materiály prezentované exministrom Naďom nespĺňali podľa neho atribúty oficiálneho dokumentu, riadne zaevidovaného v agende ministerstva. Dočasne poverená vláda Eduarda Hegera v marci 2023 rozhodla, že Ukrajine poskytne trinásť stíhačiek MiG-29 a časť systému protivzdušnej obrany Kub. Krok vyvolal v politických i právnických kruhoch diskusiu, či mal dočasne poverený kabinet na takéto rozhodnutie kompetenciu. Exminister Naď sa vyjadril, že rozhodnutie darovať stíhačky Ukrajine by urobil spolu s vládou znova, keďže zachraňujú životy a Slovensku majú byť preplatené z Európskeho mierového nástroja.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy