Zatiahnuté
16°
Bratislava
Ela
24.5.2024
Výstavba nového jadrového bloku by sa mala posunúť do ďalšej fázy
Zdielať na

Výstavba nového jadrového bloku by sa mala posunúť do ďalšej fázy

BRATISLAVA / Slovensko je európskym premiantom vo výrobe elektriny z jadra a túto pozíciu si chce poistiť. Štát sa chystá pustiť do výstavby nového jadrového bloku. Už v stredu (15. 5.) by mala toto rozhodnutie odsúhlasiť vláda. Po stretnutí s ministerkou hospodárstva to oznámil premiér.

Plánovaná výstavba nového jadrového bloku na Slovensku by sa mala už tento týždeň posunúť do ďalšej fázy. O výstavbe zariadenia s výkonom približne 1200 megawattov v Jaslovských Bohuniciach by v stredu (15. 5.) mala na výjazdovom zasadnutí rozhodnúť vláda. Na pondelňajšej tlačovej konferencii na Ministerstve hospodárstva (MH) SR to povedal premiér Robert Fico (Smer-SD).​

"Chceme využiť existujúcu infraštruktúru atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach pretože to výrazne skracuje povoľovacie konania a výrazne to umožňuje pristúpiť k rozhodnutiam, ktoré by možno trvali dlhé roky," uviedol Fico.

Dodal, že je obdobie, v ktorom je potrebné reagovať na energetické potreby. Sú tu podľa neho odhady, že v nasledujúcich 20 rokoch môže stúpnuť spotreba elektrickej energie na Slovensku až o 80 %. "Musíme rátať s tým, že niektoré bloky budú postupne dochádzať. Musíme mať zdroj, ktorý bude nielen výkonný, ale bude aj pod kontrolou štátu. To nám bude umožňovať zvládať krízové situácie," priblížil.

Súvisiace články