Zatiahnuté
Bratislava
Slavomír
22.4.2024
Účet za pandémiu mal byť vysoký. NKÚ ide preverovať detaily
Zdielať na

Účet za pandémiu mal byť vysoký. NKÚ ide preverovať detaily

Archívne video

BRATISLAVA / Účet za pandémiu je vysoký. Najvyšší kontrolný úrad tvrdí, že napríklad v roku 2022 dostalo Slovensko takmer šesť miliónov dávok vakcíny od Pfizeru hoci ich nepotrebovalo. A tak sa chce pozrieť aj na to, či a ako o tomto fakte komunikovalo ministerstvo zdravotníctva s Európskou komisiou.

Najvyšší kontrolný úrad SR preverí nákup, skladovanie a likvidáciu vakcín proti ochoreniu COVID-19

Poukázal na to, že účet za pandémiu mal byť vysoký. Upozornil na neverejnú zmluvu Európskej komisie (EK) a spoločnosti Pfizer, ktorá sa podľa neho z predbežných informácií javí ako nevýhodná pre Slovensko.

"Napríklad v roku 2022 spoločnosť Pfizer dodala na Slovensko na základe výstupov zo spoločného nákupu členských krajín 5,8 milióna dávok vakcín. Naša krajina však v tom čase nepotrebovala podľa údajov z rezortu zdravotníctva žiadne nové vakcíny. (...) V polovici minulého roka bolo v skladoch dostupných viac ako šesť miliónov vakcín a zároveň v tom čase Slovensko darovalo iným krajinám 5,3 milióna kusov vakcín v odhadovanej sume 100 miliónov eur," poznamenal predseda NKÚ Ľubomír Andrassy.

Kontrolóri poukázali na to, že zmluva bola bez možnosti vypovedania a neverejná. "Základné informácie súvisiace s transparentným použitím verejných zdrojov, ako je jednotková cena či hodnota kontraktu, sú utajené," doplnil Andrassy. NKÚ sa plánuje pozrieť na to, ako rezort zdravotníctva o tejto veci s EK komunikoval. Členské krajiny mali možnosť podľa neho nepristúpiť k predbežným kúpnym zmluvám, k samotným zmluvám a aj k ich dodatkom v určitej lehote.

Úrad preverí tiež nákup vakcín od iných spoločností. "V týchto dňoch sme oslovili partnerské kontrolné inštitúcie členských krajín EÚ, aby nám odpovedali na dotazník k nákupu vakcín v ich krajinách. Výstupy z tejto kontroly chcem potom zaslať Európskemu parlamentu, keďže on má kontrolnú kompetenciu voči EK," uzavrel šéf NKÚ.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy