Zatiahnuté
Bratislava
Bibiána
2.12.2023
Mentálne postihnutému mužovi v obci Ohrady opäť hrozí vysťahovanie z obecného bytu
Zdielať na

Mentálne postihnutému mužovi v obci Ohrady opäť hrozí vysťahovanie z obecného bytu

OHRADY, OKRES DUNAJSKÁ STREDA / Mentálne postihnutému mužovi v obci Ohrady opäť hrozí vysťahovanie z obecného bytu. Ani napriek argumentom ľudí z jeho okolia mu nájomnú zmluvu nepredĺžili. 51-ročný muž v tomto byte posledných 10 rokov žil so svojou mamou, no po jej smrti mu mal zaniknúť nárok na bývanie. Obec by zmluvu vraj predĺžila, len ak by s ním v byte niekto trvalo býval.

"S Icukou si vychádzam, dobre sa vždycky smejeme," povedal mentálne postihnutý nájomník bytu Lacko. Po smrti mamy v marci dostal 51 ročný mentálne postihnutý Lacko výpoveď z obecného nájomného bytu. Obec argumentovala, že smrťou zanikol nájomný vzťah. Po odvysielaní reportáže, v ktorej sme tento dôvod vyvrátili, Lacko zostal v byte. Teraz mu opäť hrozí vyhadzov.

"Lebo Lacko pre nás, pre obec nie je solventnou osobou na predĺženie zmluvy," reagovala starostka obce Anikó Rabay. A tá exspiruje 30. septembra. "Sme rozhodnutí zabojovať, lebo my sme presvedčení o tom, že všetky náležitosti zákona spĺňa, nemá tu jediné euro nedoplatok, zabezpečenú opateru, nič nerobí, žiadne sťažnosti sú na neho neni," vyjadril sa švagora Lacka Peter Čapkovič. Obec poukazuje, že nemá dostatočný príjem, finančná podpora sestry sa nepočíta. "V našich VZN aj vec, tej osobe musí ostať aj po vyplatení všetkých nákladov životné minimum," vysvetlila starostka obce. "Má mesačne 220 eur byt, 30 eur elektrika, aj to 80 eur vracali, a on má 383 eur dôchodok," opísal výdavky švagor Peter Čapkovič. "Maľujem si a čo ešte, oddychujem, odpočinok vždycky, aj ráno aj poobede," povedal o svojom dni Lacko. "Aj on príde ku mne dole, takže aj s telefónom sa naučil zaobchádzať, prezvoní ma. Nie je sám, bývam pod ním," povedala opatrovateľka Lacka. 

Proti bývaniu Lacka v byte vznikla aj petícia – ale jej autori – susedia, nedali súhlas na jej zverejnenie. "Tí obyvatelia sa obávajú, že dobre, odíde opatrovateľka, ale on je potom sám a predsa sa môže stať hocičo, kto bude za to zodpovedný?" reagovala starostka obce. Nám ale dve susedky nezávisle od seba tvrdili niečo iné. "Tuto sestra sa stará o neho, suseda dohliada na neho, proste, fakt, že zlatíčko, ja nevidím dôvod, prečo by on mal ísť do ústavu," povedala susedka. "Starostku sme vyzvali, aby predĺžila nájomnú zmluvu, takýto postup vníma komisárka...ako diskriminačný a v rozpore s Ústavou SR, ako aj viacerými článkami dohovoru o ochrane práv osôb so zdravotným postihnutím," vyjadrila sa hovorkyňa Úradu komisára pre osoby so zdravotným postihnutím Elena Koritšánska. Aj na strane Lackovej rodiny, aj na strane obce, sa tak skloňovalo slovo súd. "Je to v sobotu a sme pripravení na to, že pôjdeme do súdneho sporu," uzavrel švagor.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy