Zatiahnuté
Bratislava
Bibiána
2.12.2023
Hlasovacie lístky, ale aj perá, dezinfekcia či toaletný papier. Prípravy na voľby vrcholia
Zdielať na

Hlasovacie lístky, ale aj perá, dezinfekcia či toaletný papier. Prípravy na voľby vrcholia

BRATISLAVA / O pár dní sa opäť otvoria volebné miestnosti. Čakajú nás v poradí deviate parlamentné voľby. Otvorených bude takmer 6 tisíc volebných miestností po celom Slovensku. Samosprávy majú preto v týchto dňoch plné ruky práce.

Pre členov volebných komisií mesto prichystalo aj hygienické balíčky. Okrem dezinfekcie na ruky majú v ňom aj toaletný papier. V obálkach sú perá, lepiace pásky či ďalší kancelársky materiál. A zabalených 750 tisíc hlasovacích lístkov pre Komárňanov. "Budúci týždeň bude expedovaný nábytok, ktorý sa tam roznáša vždy pred voľbami, lebo my usporadúvame voľby väčšinou na školách," priblížila Ingrid Szabó, prednostka mestského úradu.

​Poštou chce voliť 240 Komárňanov. Hlasovací lístok musí byť ministerstvu vnútra doručený do 29. septembra do 12. hodiny. "Pravdepodobne nepošlú späť všetci. Tie údaje dostaneme budúci týždeň v piatok," uviedla Szabó.

Ide o hlasy zo zahraničia. Ministerstvo vnútra hlási rekordný záujem, o voľbu poštou požiadalo takmer 73 tisíc voličov. Z toho vyše polovica poslala obálku na Slovensko. "Evidujeme 40 tisíc 500 voličov, ktorí zaslali svoje lístky na ministerstve vnútra. Chcem vyzvať ľudí, aby nečakali do poslednej chvíle," zdôraznila Eva Chmelová, riaditeľka odboru volieb Ministerstva vnútra SR.

Najviac obálok, asi 13 tisíc, sa vrátilo zo susedného Česka. Slováci odvolili aj napríklad v Južnej Amerike. "Prišli nám hlasovacie lístky z Peru, Uzbegistanu, Bangladéša či Bermud." priblížila Chmelová.

Rezort vnútra však upozorňuje, na čo si dávať pozor, aby váš hlas neskončil v koši. Pri odosielaní netreba zabudnúť na hlasovaciu obálku. "Ak vložíte hlasovací lístok do návratnej obálky bez hlasovacej obálky, hlas sa stáva neplatným," uviedla Chmelová.

O voľbu poštou už požiadať neviete. Ak ale plánujete voliť mimo vášho trvalého bydliska, o hlasovací preukaz žiadať môžete. "Volič môže požiadať o vydanie hlasovacieho preukazu ale už len osobne," uviedol Branislav Heldes, hovorca MČ Bratislava - Karlova Ves. Mali by ste si ho ale dobre uchovať. Rezort upozorňuje, ak preukaz stratíte, druhý vám úrady nedajú. "Nevedeli by sme to zistiť a preveriť, či niekto nehlasoval dvakrát," vysvetlila Chmelová.

Ak vám zdravotný stav neumožní zúčastniť sa volieb priamo v hlasovacej miestnosti, požiadať môžete aj o prenosnú schránku, a to dokonca v deň konania volieb. Organizátori veria, že elektronické sčítavanie hlasov urýchli zverejnenie výsledkov, a zároveň dúfajú, že sa zaobíde bez incidentov.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy