Zatiahnuté, zmiešané prehánky
Bratislava
Bibiána
2.12.2023
VIDEO: Útok na poslanca Pročka. Bol policajt v strete záujmov?
Zdielať na

VIDEO: Útok na poslanca Pročka. Bol policajt v strete záujmov?

LUČENEC / Predstavte si, že vás na ulici začne niekto verejne urážať, prípadne rovno dostanete úder. Oslovíte mestského policajta, ale ten odmietne zasiahnuť, pretože je vraj v konflikte záujmov. Presne to sa stalo v Lučenci, kde traja útočníci napadli poslanca Jozefa Pročka. Mestský policajt celý incident odignoroval.

V uplynulej dobe sa stali dva incidenty, do ktorých sa dostali politici. V oboch prípadoch mala polícia rozdielny prístup. Tí v Bratislave sa snažili zasiahnuť, no mestskí policajti v Lučenci však aj na priamu žiadosť napadnutého poslanca odmietli zasiahnuť.

Celý záznam konfliktu medzi Igorom Matovičom a Robertom Kaliňákom si môžete pozrieť tu:

​Jozef Pročko policajta, ktorého osloví, zrejme pozná, na začiatku mu tyká a oslovuje ho menom. Trvá však na zásahu – všetko sa to deje v prítomnosti zabávajúcich sa útočníkov. Keď sa však Pročko opätovne dožaduje zásahu, zaznie veta, ktorú ste z policajných úst zrejme nikdy nepočuli. Na otázku, prečo útočníka nezastavil, odpovedal Pročkovi slovami: "pre stret záujmov, treba ísť oznámiť na obvodné oddelenie".

Celý záznamu útoku na Jozefa Pročka si môžete pozrieť tu:

"Verbálne alebo fyzické násilie, ktoré z toho vyplýva, si vyžaduje efektívny zásah polície. Odmietnutie poskytnutia pomoci zo strany polície je určite krok, ktorý by sa mal určite prešetriť, aby sa do budúcna predchádzalo nezákonnému správaniu príslušníkov policajného zboru," ozrejmil Tomáš Strémy, Katedra trestného práva, kriminológie a kriminalistiky Univerzity Komenského.

Štátni policajti v Lučenci už incident, ku ktorému došlo počas kampaňovej akcie, preverujú. Ide však len o útočníkov, ktorí do poslanca Pročka hodili vajíčka a udreli ho do hlavy. Poslanec tvrdí, že má poranenie krčnej chrbtice a práve on podal trestné oznámenie. "Polícia v Lučenci v tejto veci prijala trestné oznámenie pre podozrenie z trestného činu výtržníctva a vec je v štádiu preverovania," informovala Mária Faltániová hovorkyňa, hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici.

Služobný postup mestského policajta, ktorý nezasiahne s odvolaním sa na údajný konflikt záujmov, zatiaľ riešia len na jeho pracovisku. "Postup príslušníka Mestskej polície Lučenec prešetrujeme zákonným postupom, vrátane vyvodenia zákonných postihov pri preukázanom zanedbaní či neplnení pracovných povinností. Viac informácií bude možné poskytnúť po ukončení prešetrenia," informovala Michaela Baboľová, hovorkyňa mesta Lučenec.

Polícia opakovane odmieta násilie, ku ktorému dochádza v posledných dňoch na politických akciách. "Dôležité je v prvom rade verejne odsúdiť akékoľvek takéto konanie, kedy niekto napríklad nesúhlasí s nejakými názormi danej osoby a je jedno, že je kandidát politickej strany," povedal Daniel Milo, riaditeľ Centra boja proti hybridným hrozbám MV SR.

Na Lučeneckom prípade je však zarážajúce práve to, že polícia – v tomto prípade mestská - odmietne zasiahnuť proti útočníkom a odvolá sa na neuveriteľný argument.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy