Jasno
-2°
Bratislava
Vratko
29.11.2023
Psy ohrozuje nebezpečná tropická choroba. Chorobu je potrebné si všimnúť včas
Zdielať na

Psy ohrozuje nebezpečná tropická choroba. Chorobu je potrebné si všimnúť včas

HORNÝ ZEMPLÍN / Na hornom Zemplíne ohrozuje psy nebezpečná tropická choroba. Myiáza napáda zvieratá, ktorým sú muchy schopné naklásť do kože až 3 000 vajíčok denne. Larvy postupne napádajú celý organizmus. Ak si to na vašom psíkovi nevšimnete včas, šanca na jeho prežitie je nízka.

"Náš psík mal 15 rokov, dlhšiu srsť, tie červíky nebolo dostatočne vidno," uviedla Sára Duláková, poškodená. Keď problém zaregistrovali, začali s výplachom rán, nasadili antibiotiká, no už bolo neskoro. O štvornohého člena rodiny prišli.

"Myiáza je ochorenie, ktoré sa prejavuje počas horúcich letných dní. Má rýchly spád, mucha je schopná naklásť až 3 000 vajíčok denne do poškodeného tkaniva," priblížila Lenka Lisa, veterinárna lekárka. 

"V podstate biele bodky všade. A už keď som začala prečesávať srsť, už to vypadávalo. Ja som ani nepredpokladala, že by sa psík mohol tak začerviť," dodala poškodená. Iba za posledný týždeň veterinárna lekárka zaznamenala úhyny na toto ochorenie takmer každý deň.

"Napádajú tkanivo, rozožierajú ho a dochádza k infekcii. Larvy sa prevrtávajú až do vnútorných orgánov, v pokročilom štádiu už nevieme zachrániť zviera," opísala Lisa. "Vo väčšine prípadov psík sa trápi a majiteľ zvažuje, mnohokrát to končí vyžiadanou eutanáziou zo strany majiteľa," ozrejmil Ivan Karpjak, veterinárna nemocnica Dúbrava v Prešove

Ide pritom o chorobu, ktorá sa kedysi bežne nevyskytovala. "Niekedy to bolo len v tropickejších oblastiach, ale skrz toho, že sa globálne zmeny týkajú aj nás, tak stačí maličká ranka, ktorá sa nachádza na tele zvieraťa," doplnila Lisa.

"Je to tak, aj my sme minulý týždeň mali prípad, keď pes bol zranený, majiteľ neustriehol, aj keď bol psík v byte, neustriehol muchy, tie nakládli také množstvo lariev, jeho imunitný systém to nebol schopný zvládnuť," opísal Karpjak.

Ide o ochorenie, ktoré nepostihuje len psy, ale akékoľvek zvieratá. Lekárka zaznamenala úhyny mačiek, králikov a dokonca aj koní. Choroba nie je prenosná na človeka. Na mieste je dôkladná kontrola zvieraťa. Pri včasnej reakcii je šanca na záchranu.

"Sledovať zvieratá, poranenia kože, alebo sa škrabú, alebo majú zapareninky, ranky," dodala Lisa. "Sú horúčavy, červíky sa množia, potom zbytočne prídete o psíka," avizovala na záver poškodená.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy