Oblačno
12°
Bratislava
Blažena
11.5.2025
Čo robiť pri dopravnej nehode: Môžeme odmietnuť transport sanitkou?
Zdielať na

Čo robiť pri dopravnej nehode: Môžeme odmietnuť transport sanitkou?

BRATISLAVA / Podobné situácie vám ukazujeme pravidelne. Stala sa dopravná nehoda, účastníci zavolajú záchranku. Zranení by v takom prípade mali čakať na mieste na príchod sanitky, ale existuje aj výnimka.

Podľa svedka zranený čakal na záchranku vyše pol hodiny. V čase nehody boli ale všetky najbližšie posádky záchranárov obsadené. "Ihneď ako to bolo možné, dorazila posádka a ošetrila ho. Je potrebné zdôrazniť, že pacient nebol v priamom ohrození života, mal poranené koleno," vysvetlila hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Alena Krčová.

Existuje logická výnimka

Pokiaľ svedkovia či okoloidúci privolajú záchranku, tak zranení by mali čakať na jej príchod a neopúšťať miesto dopravnej nehody. Po komunikácii s operátorom na tieňovej linke je ale možné na základe aktuálneho zdravotného stavu zraneného a s jeho súhlasom ho previesť na ošetrenie aj inak ako sanitkou. "Ak napriek odporučeniu operátora a vyslaniu posádky na miesto nehody pacient odíde z vlastného rozhodnutia, treba túto skutočnosť bezodkladne oznámiť , aby sa posádka na miesto nehody neprehnala zbytočne," zdôrazňuje Krčová. 

Polícia opúšťať miesto neodporúča

Dokonca za to hrozia pokutami. "Pokiaľ sa zranená osoba bezdôvodne rozhodne opustiť miesto dopravnej nehody, dopustí sa priestupku, za ktorý hrozí bloková pokuta do výšky 650 eur a v správnom konaní až do 1300 eur," uviedla Denisa Bárdyová, hovorkyňa Prezídia policajného zboru SR. Ak by ste sa rozhodli nechať sa ošetriť do nemocnice po vlastnej osi nemusí to znamenať, že budete ošetrení skôr. Môže sa vám stať, že na pohotovosti budete v čakárni čakať dlhšie ako na sanitku.

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy