Košice majú najhoršie za sebou
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Výpadok elektrickej energie sa dotkol asi 130 000 obyvateľov
„Chcem požiadať obyvateľov o trpezlivosť, robíme všetko pre to, aby sa dodávky čo najskôr obnovili,“ uviedol dnes pred novinármi minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek.
Ako spresnil, dnes ráno došlo k výpadku 110-kilovoltovej rozvodne. „Došlo k zaplaveniu 22-kilovoltovej časti, čo znemožnilo funkčnosť celej rozvodne,“ dodal Jahnátek. Podľa jeho slov najprv sa výpadok elektrickej energie dotkol asi 130.000 obyvateľov, neskôr sa pomocou náhradných riešení podarilo napojiť niektoré časti mesta. „Najháklivejším problémom bol výpadok v nemocnici na Rastislavovej ulici. Tento problém sa však podarilo vyriešiť do hodiny,“ pokračoval minister hospodárstva.
Po porade s manažmentom Východoslovenskej energetiky (VSE) uviedol, že pre vzniknutú situáciu existujú dve riešenia. „Jedným je vyčerpanie vody z rozvodne, ale tu sme závislí od počasia. Druhým je prepojenie systému vzduchom na Galaktickej ulici,“ podotkol. V tejto chvíli sa na tomto variante pracuje, betónujú sa stĺpy, ide o prepojenie asi 200-metrového úseku. „Predpokladáme, že najneskôr zajtra ráno by mohli mať elektrinu už aj Nad jazerom,“ ubezpečil Jahnátek.
Podľa predsedu Predstavenstva VSE Norberta Schurmana v teréne je asi 400 pracovníkov elektrární, ktorí prednostne riešia tento problém, ale súbežne pracujú aj na ďalších menších haváriách.
„Ráno o deviatej sme dostali pokyn z dispečingu VSE, aby sme odstavili tepláreň,“ povedal generálny riaditeľ Teplárne Košice (TEKO) Ladislav Lazár. Dodal, že od tejto chvíle TEKO nefunguje, nevyrába ani teplo, ani elektrickú energiu. Prízvukoval však, že okamžite po pokyne sú v TEKO pripravení oživiť činnosť, systém však potrebuje istý čas na nábeh. „Predpokladám, že ráno by už v Košiciach mohla tiecť teplá voda,“ uzavrel Lazár.
Ako potvrdila hovorkyňa Východoslovenskej energetiky Andrea Danihelová, voda sa dostala do priestorov stanice Košice – Juh.
„Živel poškodil technologické zariadenia, takže sme nemohli dodávať energiu pre mestskú časť Staré Mesto a sídliská Nad Jazerom a Železníky,“ uviedla Danihelová. Dodala, že o 13.00 h už bola obnovená dodávka pre 95 percent mesta. „Stále však máme problém s dodávkou elektrickej energie pre 10.000 domácností na sídlisku Nad Jazerom. Obnova závisí od výšky hladiny Hornádu,“ uzavrela Danihelová.
Napriek dramatickým predpovediam sa situácia v Košiciach a ich okolí zatiaľ nezmenila. Problémy sú na Mlynskom náhone. Mesta má však to najhoršie už za sebou!
"Povodňová vlna pokračuje do stredných a dolných úsekov, dnes nám kulminuje v Košiciach, koryto Hornádu je plné. Kým voda neopadne, môže sa vyskytnúť problém. Očakávame, že popoludní sa presunie na juh od Košíc a znova sa podstatne zhoršia hydrologické pomery v obciach Nižná Myšľa, Ždaňa a Čaňa," uviedol Dušan Mydla z košického Odštepného závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku.
Košice už zdá sa prežili tie najhoršie hodiny. "Najhoršiu situáciu má mesto Košice za sebou, kritickú noc sme zvládli," vyhlásil dnes ráno primátor František Knapík.
Ružín obyvateľov už neohrozuje
Vodné dielo Ružín dosahuje v súčasnosti odtok 420 m3 za sekundu a v týchto dňoch dosiahol historické hodnoty objemu hlavného prítoku do nádrže a to až 613 m3/s, pričom doterajšie maximum bolo zaregistrované v objeme 540 m3/s.
Na zasadnutí Krízového štábu Obvodného úradu (KŠ ObÚ) v Košiciach to dnes povedal riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku, Odštepný závod Košice Ján Tkáč.
Ďalej uviedol, že prevádzkovateľovi vodnej nádrže sa podarilo stlačiť prítok 613 m3/s na odtok 500 m3/s, aby nedošlo k závažnému ohrozeniu Košíc. Krízový štáb konštatoval, že ohrozenie mesta už nie je akútne a postupne bude dochádzať k znižovaniu vypúšťania vody z Ružína.
TASR/Milan Kapusta
Stúpajúcu tendenciu v Košickom kraji majú naďalej toky riek Torysa, Bodrog, Trnávka aj Ondava. Na rieke Hornád je priaznivý vývoj, uplynuli teda dôvody na vyhlásenie evakuácie a predseda KŠ ObÚ v Košiciach Peter Derevjaník preto rozhodol o ukončení krátkodobej evakuácie košických mestských častí Ťahanovce, Džungľa, Sever i Krásnej nad Hornádom. Naďalej sa vykonávajú aktivity v súvislosti s povodňovou situáciou s príslušnými zložkami.
"V dôsledku priaznivej prognózy ďalšieho poklesu objemu odtoku a zároveň priaznivej prognózy vývoja počasia počas celého dňa už nehrozí zvýšené nebezpečenstvo v priľahlých oblastiach vodného toku Hornádu na území mesta Košice a je možné vyhlásenú evakuáciu ukončiť," uvádza sa v správe Krízového štábu Obvodného úradu.
Evakuačná komisia ďakuje všetkým zložkám i spoluobčanom, ktorí sa podieľali na realizácii evakuácie, za spoluprácu a evakuovaným obyvateľom za trpezlivosť a rešpektovanie pokynov počas evakuácie. Proces návratu obyvateľov do svojich domovov zorganizujú starostovia mestských častí. Evakuačná komisia zabezpečí pre tento proces podľa požiadaviek starostov potrebné prostriedky.
V priebehu noci pokračovalo spevňovanie brehov a hrádzí pri koryte rieky a miestach, kde by sa mohla vyliata voda dostať. Ako uviedla hovorkyňa Magistrátu mesta Košice Katarína Jantošovičová, pri takzvanom zhybe na Mlynský náhon, pri známom stredisku Ryba sa presypal pieskový val a voda cez neho preteká, žiadne ohrozenie však táto udalosť neznamená.
Napriek tomu dnešné zasadnutie, ako oznámil krízový štáb Obvodného úradu Košice, sa z plánovanej deviatej hodiny presúva do neskorších hodín, zatiaľ na neurčito. Dôvodom je výskyt mimoriadnej situácie na vodnom toku Hornád na hrádzke Mlynského náhonu. Voda nekontrolovane a veľmi pozvoľne napĺňa Mlynský náhon.
MHD bojovala s vodou
Rušno bolo v noci aj v mestskej doprave. Zamestnanci Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) sa totiž tiež zapojili do evakuácie obyvateľstva mestských častí (MČ), ktoré boli bezprostredne ohrozené povodňami.
"Našich pracovníkov povolali na evakuáciu MČ Krásna, Džungľa a časti MČ Sever. Ľudí z postihnutých lokalít sme prevážali pätnástimi autobusmi do bezpečia, na Severe sme nasadili prvýkrát špeciálny autobus s lôžkami na prevoz chorých a nevládnych z Domova sociálnych služieb pri Hati do Fakultnej nemocnice na Triede SNP," uviedol riaditeľ úseku dopravy DPMK Michal Dekánek.
Približne 80 ľudí evakuovali mestské autobusy aj z Charitného domu Sv. Alžbety na Bosákovej ul., a to do náhradného ubytovania na Hlavnej ulici, keďže útulok sa nachádza v bezprostrednej blízkosti Hornádu. DPMK zároveň evakuoval svoju vozovňu na Hornádskej ul. v Džungli. "Presťahovali sme z nej všetky trolejbusy aj autobusy, ktoré tam parkujú, išlo zhruba o 100 vozidiel," dodal Dekánek.
Situácia v Košiciach si vyžiadala aj isté obmedzenia pravidelných liniek MHD. Linka č. 14 k Železničnej zastávke Ťahanovce premáva len po zastávku Chrastie, linka 22 nepremáva do Džungle, ale len po zastávku Tesco, linka 28 naďalej premáva len po Nižnú Hutku. Dnes nepremáva ani Detská železnica v Čermeli.
Obmedzenia platia až do odvolania, pracovníci DPMK sú nepretržite v teréne, situáciu sledujú. "Tým, že sa podieľame priamo na záchranárskych prácach v teréne, vieme bezprostredne prispôsobiť situáciu v MHD okolnostiam," uzavrel Dekánek.
Nadácia TV JOJ organizuje verejnú zbierku pre pomoc ľuďom postihnutými povodňami. Prispieť je možné na číslo účtu 22221111/5200 v OTP Banke, variabilný symbol 1111. Zbierka je schválená rozhodnutím MV SR. Pomôžme tým, ktorí to potrebujú. Ďakujeme Vám.