Jasno
22°
Bratislava
Arnold
1.10.2023
Prvé akreditované emisné laboratórium u nás má táto automobilka
Zdielať na

Prvé akreditované emisné laboratórium u nás má táto automobilka

Zdroj: TASR

TEPLIČKA NAD VÁHOM / Výrobný závod Kia Slovakia v Tepličke nad Váhom má prvé akreditované emisné laboratórium na Slovensku. Akreditované zariadenie je vybavené najnovšími technológiami a ovládajú ho kvalifikovaní zamestnanci automobilky.

Výsledky emisných testov áut v laboratóriu sú celosvetovo plne akceptovateľné tretími stranami. TASR o tom informoval hovorca automobilky Tomáš Potoček.

Doplnil, že laboratórium je od mája plne akreditované pre testovanie výfukových emisií v laboratórnych podmienkach (WLTP). "Hlavnými dôvodmi akreditácie bolo získať najvyššie kvalitatívne ohodnotenie skúšobného laboratória v Európe a tiež zvyšujúce sa požiadavky pre emisné normy. Akreditácia je zárukou dôveryhodnosti výsledkov testov, vykonávaných našimi zariadeniami. Výhodou pre Kia Slovakia je najmä fakt, že testy môžeme vykonávať priamo v našom závode a výsledky sú akceptované homologizačnými orgánmi aj bez potreby ich prítomnosti," priblížil Potoček.

Automobilka podľa neho musela pre akreditáciu doplniť a upraviť kvalitatívne procesy, vytvoriť príručku kvality, zabezpečiť zdroje a prístroje potrebné na správne vykonávanie testov podľa normy. "V budúcnosti plánuje akreditovať laboratórium aj pre testy vozidiel v reálnej premávke, tzv. RDE a po potrebných úpravách aj testy v rámci novej emisnej normy EURO 7," dodal hovorca.

Kia Slovakia je jediným výrobným závodom spoločnosti Kia Corporation v Európe. Závod vybudovali v rokoch 2004 až 2006, výrobu automobilov a motorov spustili v decembri 2006. Kia Slovakia zamestnáva 3700 ľudí a vyrába modely Kia Ceed v štyroch karosárskych verziách - Ceed, Sportswagon, ProCeed a XCeed. Druhým modelom je športovo-úžitkový Kia Sportage. Od spustenia sériovej výroby v decembri 2006 opustili brány závodu už viac ako štyri milióny vozidiel a vyše šesť miliónov motorov.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy