Zatiahnuté
13°
Bratislava
Lenka
4.6.2023
Milovníci áut, dávajte pozor: 500 km slovenských odštartuje v najbližších dňoch
Zdielať na

Milovníci áut, dávajte pozor: 500 km slovenských odštartuje v najbližších dňoch

Zdroj: veteran klub

BRATISLAVA / v dňoch od 29.5. – 2.6.2023 sa odohrá 37. ročník podujatia 500 km slovenských, v ktorom sa predstaví 100 unikátnych historických automobilov a 8 vagónový špeciálne vypravený autovlak. Návštevníci sa môžu tešiť aj na detské preteky šliapacích autíčok v Košiciach aj v Bratislave, koncert kapely Backwards a Bystrík banda.

Dobová atmosféra naplnená spáleným benzínom, rozpáleným olejom a burácaním motorov má pre divákov priam magickú príťažlivosť, pretekári zase nedokážu odolať možnosti zmerať si sily a v zápolení nachádzať spolupatričnosť aj nové priateľstvá. "Tento 37. ročník pretekov sme jeho náročnú trasu rozdelili na štyri etapy. Pretekárom aj návštevníkom predstavíme to najlepšie z jednotlivých kútov Slovenska, odhalíme aj zabudnuté miesta a naprieč Slovenskom zanecháme na cestách stopy histórie,“ hovorí Šimon Hůlka organizátor pretekov za Design Veteran Car club.

Na štart sa celkovo postaví 100 automobilov, medzi nimi napríklad ALFA ROMEO 8C 2300 Corsa Corto Spider by Zagato, Tatra 87, HORCH 951A PULLMAN, WALTER P3 SUPPERSPORT, JAGUAR E-TYPE, LANCIA DELTA 20/30 a mnoho ďalších automobilov, ktoré sa pustia do nekompromisného súboja o víťazstvo.

Etapy pretekov

  • 1.etapa štartuje 30.5.2023 z Hlavnej ulice v Košiciach do oblasti Tokaj. Po návrate automobilov bude verejnosti sprístupnená ich
    prehliadka. Ostať v centre sa určite oplatí, program obohatia preteky na šliapacích autíčkach 100 metrov košických a atmosféru
    umocnia populárni a doboví Backwards.
  • 2.etapa 31.5.2023 prevedie pretekárov stredom Slovenska, cez Betliar, Kráľovú hoľu, Vigľaš a v jej závere ich privítajú Donovaly.
  • 3.etapa 1.6.2023 pôjde cez Bojnice, Oponice a Trnavu do hlavného mesta na Hviezdoslavovo námestie.
  • 4.etapa 2.6.2023 bude v znamení pretekov do vrchu na Pezinskej Babe.

V posledný deň si nadšenci historických automobilov na Hviezdoslavovom námestí vychutnajú verejnú prehliadku a všetci návštevníci môžu prísť povzbudiť nádejných pretekárov na preteky na šliapacích autíčkach 100 metrov bratislavských. Vrcholom celej rally bude koncert kapely Bystrík Banda.

Cieľom pretekov 500 KM SLOVENSKÝCH je vzbudenie záujmu o technické pamiatky nielen v rámci prehliadok, ale aj vytvorenie novej generácie, ktorá by vedela historické automobily šoférovať a opravovať. K tomuto odkazuje sa pripája aj generálny partner PPA Controll.

Naprieč slovenskom z Košíc do Bratislavy

Náročnosťou samotnej trasy pri všetkých  štyroch etapách si prejdú ako historické vozidlá, tak aj tie novodobé. Túto náročnú úlohu zvládne výberová flotila áut
značky ŠKODA AUTO bude počas celej doby pretekov kontrolovať prejazdnosť terénu a sprevádzať historické automobily. Okrem tejto dôležitej úlohy ŠKODA AUTO zapožičia auto na víkend aj rodine víťaza 100 metrov košických a bratislavských. "Nielen motoršport, ale aj bohatá história neodmysliteľne patrí k značke Škoda. Oba tieto aspekty spája podujatie 500 km Slovenských, pričom tento ročník je pre nás ešte výnimočnejší, keďže oslavujeme 30. výročie značky Škoda v novodobej slovenskej histórii," uviedol Roman Rajtár, vedúci marketingu Škoda Auto Slovensko.

Okrem sledovania vzrušujúcich motoristických súbojov budú mať návštevníci tohto výnimočného podujatia možnosť vidieť aj najnovšie modely, ktoré budú súčasťou špeciálnej sprievodnej flotily. Chýbať nebude ani 100 % elektrické SUV Enyaq iV. 

Prológ a špeciálne vypravený autovlak

„Pri otázke prepravy historických vozidiel na miesto štartu ostávalo našou prioritou prepraviť autá bezpečne avšak s dôrazom na ekológiu“ hovorí Šimon Hůlka a pokračuje vysvetlením ako to dosiahol. Vysvetľuje, že samotnému začiatku pretekov bude predchádzať prológ, 8 vagónový, 320 metrov dlhý autovlak, ktorý bude doslova plný histórie. Ide totiž o európsky unikát prepravy historických automobilov na miesto štartu pretekov. Na otvorený autovlak sa navozí 76 historických automobilov a 29.5.2023 o 9:35 hod z bratislavskej Hlavnej stanice do Košíc ich železničná spoločnosť Slovenska prepraví spolu so 180 pretekármi a členmi organizačného tímu.

Pri výbere dopravcu išlo o jednoznačnú voľbu. „Sme nesmierne hrdí, že práve Železničná spoločnosť Slovensko má tú česť byť súčasťou tejto výnimočnej cesty plnej histórie. Unikátne historické vozidlá spolu s pretekármi a členmi organizačného tímu prevezie náš autovlak bezpečne, spoľahlivo a najmä ekologicky,“ povedal Ján Lukáč, podpredseda predstavenstva a riaditeľ úseku prevádzky ZSSK. Design Veteran Car club sa tento rok spojil s Cassovia Classic, aby spoločne priniesli pretekársky zážitok vyššej úrovne a vrátili históriu späť na cesty. Preteky realizujeme pod záštitou medzinárodnej organizácie FIVA.

Z histórie pretekov

Legendárne rýchlostné preteky 500 KM SLOVENSKÝCH sa jazdili v rokoch 1937 a 1938 na okruhu Bratislava – Malacky – Baba – Pezinok – Bratislava. Aby jazdci naozaj odjazdili 500 kilometrov, absolvovali tento okruh celkovo päť krát. Po prvý raz pretek odštartoval 20. júna 1937 za mimoriadne zlého počasia. Na mokrej a ťažko zjazdnej trati došlo k niekoľkým nehodám a pádom v zákrutách na Pezinskej babe, no už o rok boli pretekári opäť na štarte pripravení zabojovať o prvenstvo. Pretek 500KM SLOVENSKÝCH sa na niekoľko ročníkov stal súčasťou iného známeho preteku – 1000 míľ československých – ale obnovil sa ako samostatný pretek vo svojej plnej sláve.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy