Skoro jasno
-7°
Bratislava
Oldrich
3.12.2023
Nový výstražný trojuholník: Vodiči z auta vystúpiť nemusia
Zdielať na

Nový výstražný trojuholník: Vodiči z auta vystúpiť nemusia

BRATISLAVA / Vynálezca, ktorý pred rokmi vyvinul neprekonateľný zabezpečovací systém do áut prišiel s ďalším nápadom. Zostrojil výstražný trojuholník, ktorý sa dá použiť bez toho, aby vodič musel z auta vystúpiť. A uvidíte ho už z veľkej diaľky.

​Štefan Vámoš sa zameral predovšetkým na to, aby ho bolo vidieť už z diaľky a nielen to, vodiči si ho všimnú z oboch strán. "Za nami idúce autá dostanú ostrejšie svetlo z diaľky a na oproti idúce vozidlá zasvieti reflexný prvok. Dáva silnejšie elektronické znaky, čo vidieť na kilometre," opísal vynálezca Štefan Vámoš. Zariadenie sa dá zapojiť do elektrickej zásuvky v aute alebo má aj externý zdroj. Poradí si aj s vetrom, dažďom či snehom.

"Môžeme ho aj ponoriť do vody," dodal Vámoš. V prípade akejkoľvek udalosti viete trojuholník umiestniť na auto bez toho, aby ste vystúpili z auta. Stačí, že si pripevníte magnet a následne prichytíte trojuholník. "Magnet máme pogumovaný, takže nám nepoškrabe lak. Dá sa to zvládnuť do 2 - 3 minút," povedal technik Kevin Stanko. Umiestniť sa dá v aute prakticky kdekoľvek, napríklad aj na strechu. Šéf dopravy Prezídia policajného zboru Tomáš Vrábel hovorí o zaujímavom nápade.

"Môže zachrániť život, zdravie a poprípade aj majetok účastníkov cestnej premávky," vyhlásil Vrábel. V tejto verzii aj s externým zdrojom sa cena vyšplhá na desiatky eur. "Nemal by presiahnuť výšku 150 eur," uviedol vynálezca. V tomto prípade ide ešte len o prvý prototyp. Vynálezca pracuje aj na ďalších vylepšeniach. "Chcel by som to ešte zmenšiť a zjednodušiť, aby to bolo každému cenovo dostupné," uzavrel ​Štefan Vámoš.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy