Jasno
Bratislava
Soňa
28.3.2023
Štát ruší povinnú päťdňovú karanténu pre ľudí s covidom-19
Zdielať na

Štát ruší povinnú päťdňovú karanténu pre ľudí s covidom-19

BRATISLAVA / Úrad verejného zdravotníctva ruší povinnú karanténu. Od 20. marca by už osoby s covidom-19 nemali mať povinnú päťdňovú domácu izoláciu.

"Vyhlášku k izolácii osôb pozitívnych na covid-19 a karanténe úzkych kontaktov Úrad verejného zdravotníctva SR kompletne zruší s účinnosťou od 20. marca 2023 po dohode s Ministerstvom zdravotníctva SR a odborným konzíliom," uviedol vo svojom stanovisku Ján Mikas, hlavný hygienik Slovenskej republiky. Naďalej budú, samozrejme, v starostlivosti svojich ošetrujúcich lekárov, ktorí im budú nastavovať liečbu či stanovovať práceneschopnosť.

"Ochorenie si v súčasnosti nevyžaduje povinnú izoláciu vzhľadom na aktuálne cirkulujúce varianty a podiel ľudí, ktorí covid-19 prekonali a/alebo boli kompletne zaočkovaní," uviedol Mikas. Podľa jeho slov sa tak covid-19 dostáva na úroveň ostatných akútnych respiračných ochorení, pri ktorých sa ľudia chránia sami s ohľadom na vlastné zdravie, ale aj na ochranu zraniteľných skupín.

Vyhláška k prekrytiu horných dýchacích ciest sa však nateraz rušiť nebude. "V súčasnosti má stále opodstatnenie – ešte máme relatívne vysokú chorobnosť na akútne respiračné ochorenia. Povinné riadne prekrytie horných dýchacích ciest respirátorom naďalej platí pre personál zdravotníckych a sociálnych zariadení pri kontakte s klientmi a pacientmi, návštevníkov zdravotníckych a sociálnych zariadení, pacientov v čakárňach a ambulanciách lekárov či zákazníkov lekární," doplnil Mikas vo svojom stanovisku.

O zrušení vyhlášky k izolácii osôb pozitívnych na covid-19 a karanténe úzkych kontaktov budú ešte verejnosť bližšie informovať v priebehu budúceho týždňa.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy