Skoro jasno
26°
Bratislava
Xénia
2.6.2023
V Holíči rekonštruujú hospodársku budovu, ktorá je súčasťou zámku. Reštaurátorov prekvapili vzácne maľby z 18. storočia
Zdielať na

V Holíči rekonštruujú hospodársku budovu, ktorá je súčasťou zámku. Reštaurátorov prekvapili vzácne maľby z 18. storočia

SKALICA / V Holíči rekonštruujú hospodársku budovu, presnejšie koniareň, ktorá je súčasťou holičského zámku. Reštaurátorov tam milo prekvapili vzácne maľby z 18. storočia. Odkryť ich spod niekoľkých premalieb je však veľmi náročné.

Kone boli ustajnené hneď za stenou. Nikto nepredpokladal, že v hospodárskej budove, v ubytovacej časti, budú vzácne maľby, ktoré sa doteraz zachovali. "Kde bola ubytovaná obsluha koniarne. Po zrušení tých priečok vznikol veľký priestor," povedal reštaurátor Vladimír Plekanec. 

Najskôr musia uvoľnené omietky fixovať na murivo až potom môžu reštaurovať. "Sú veľké úbytky tých pôvodných kompozícií, tie už sú odpadnuté. A tým to hrozí, že by odpadli, keby sme ich nezastabilizujeme," dodáva Vladimír Plekanec. Reštaurátori musia odstrániť všetky premaľby, aby sa dostali k tej úplne prvej z 18. storočia. "Niekedy je pod tým jedna vrstva a niekedy 15 vrstiev," povedala reštaurátorka Dana. 

V blízkosti koniarne bola manufaktúra, kde vyrábali porcelán. A jedna figurálna maľba vyzerá ako postavy na porceláne. "Je to narážka na nejaký dekor, ktorý bol vyrábaný v tých manufaktúrach. Tie maľby by sme mohli hodnotiť ako nadpriemernej výtvarnej kvality v rámci Slovenska," informuje ďalej Vladimír Plekanec. 

Holičský zámok patrí mestu od roku 2008. Keďže zrekonštruovať ho celý je finančné veľmi náročné, pustili sa do menších budov. Na rekonštrukciu koniarne získali financie z eurofondov v sume vyše 800-tisíc eur. Rekonštrukciu koniarne by mali dokončiť koncom mája 2023. Nebudú v nej chýbať ani kone.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy