Zatiahnuté
11°
Bratislava
Arnold
1.10.2022
Pokračuje rozlúčka s kardinálom Jozefom Tomkom. Pozostatky prevezú do Košíc
Zdielať na
Slovensko

Pokračuje rozlúčka s kardinálom Jozefom Tomkom. Pozostatky prevezú do Košíc

BRATISLAVA / Na Slovensku pokračuje aj v sobotu, 13.augusta, rozlúčka so zosnulým kardinálom Jozefom Tomkom, ktorého pozostatky priviezli vo štvrtok, 11. augusta, z Ríma. Verejnosť mu mohla prejaviť verejnú úctu od deviatej do dvanástej v Katedrále svätého Martina v Bratislave.

"Kardinál počas svojho života viackrát navštívil túto katedrálu. Bola to vždy radosť, česť, povzbudenie. Dnes máme tiež česť, že môžeme si uctiť jeho telesné pozostatky po skončení pozemského života. Robíme to s myšlienkami vďačnosti za dar jeho života a zároveň aj so slovami modlitby, prosíme o večné šťastie preňho," povedal bratislavský arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský. Pozostatky boli vystavené pred hlavným oltárom.

Na miesto bolo povolené priniesť aj kytice či vence, Bratislavská arcidiecéza však predovšetkým odporúča priniesť "duchovné kytice" vo forme modlitieb a prosieb o večné šťastie kardinála v nebeskom domove, ako aj obetovanie osobnej účasti na svätej omši a svätom prijímaní. Svätá omša bude o dvanástej, celebrovať ju bude Zvolenský.

"Keďže kardinál bol emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov, veriaci môžu podľa vlastného uváženia podporiť niektorú z katolíckych misií vo svete. Priamo v katedrále osobitná zbierka nebude," uviedla Bratislavská arcidiecéza.

Vedľa rakvy v katedrále, do ktorej prišlo už počas piatka, 12.agusuta, niekoľko stoviek ľudí, sa nachádza kondolenčná kniha. Z Bratislavy prevezú v sobotu, 13.augusta, popoludní pozostatky kardinála do Košíc. Ich prinesenie je naplánované na siedmu hodinu večer. V nedeľu, 14. augusta o šestnástej, ich vystavia k verejnej úcte v tichej modlitbe v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach. Vystavené budú do deviatej hodiny večer, keď ich presunú do Kaplnky sv. Michala.

V pondelok, 15. augusta, ich vystavia v čase od 9.00 do 12.00 v katedrále. Omša s pohrebnými obradmi sa uskutoční v utorok 16. augusta so začiatkom o 11.00 h. Hlavným celebrantom bude emeritný pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Tomko bude pochovaný v Katedrále svätej Alžbety v Košiciach, kde má pripravenú hrobku. Tomko bol najstarším členom kolégia kardinálov. Zomrel vo veku 98 rokov v pondelok (8. 8.) vo svojom byte v Ríme, kde sa oňho starali Milosrdné sestry svätého Vincenta de Paul (satmárky).

​V piatok, 12.8., na poludnie sa uskutočnila prvá zo štyroch svätých omší za kardinála Jozefa Tomka na území Slovenska. Zúčastnili sa na nej aj traja naši najvyšší ústavní činitelia.

Súvisiace články

Najčítanejšie