Zatiahnuté, dažďové prehánky
15°
Bratislava
Levoslav
2.10.2022
Produktov z ovčieho mlieka budeme mať tento rok menej. Chovateľov trápi sucho
Zdielať na

Produktov z ovčieho mlieka budeme mať tento rok menej. Chovateľov trápi sucho

SNINA / Málo zrážok, málo úrody, málo krmív, málo zvierat. Taká je chovateľská matematika. Poľnohospodárov na celom Slovensku trápi extrémne sucho. Niektorí chovatelia oviec a hovädzieho dobytka dokonca uvažujú o znížení stavov zvierat, pretože im nedokážu vyprodukovať dostatok krmiva. Zrejme nás teda čaká menej ovčieho mlieka a aj menej produktov.

"Suchý rok, ktorý je, nám celú trávu akoby vypálil a nerástla. Chýba nám aj druhá kosba. Zhruba za mesiac na nás čaká kosba kukurice, vyzerá na päťdesiatpercentnú úrodnosť oproti minulému roku," hovorí hlavný zootechnik vo firme AGRIFOP Stakčín Dominik Gič.

Na farme v Dlhom nad Cirochou hovoria, že tento rok je pre nich zatiaľ katastrofou. Začalo to extrémnymi cenami hnojív a energií a pokračuje extrémnym suchom. Na Gemeri, Muráni, Liptove či Orave dokonca prestávajú obce pásť. Kŕmia ich ustajnené ako v zime a už teraz tak míňajú krmivo vyrobené na zimu. Na Zemplíne zvieratá počas horúčav sťahujú do maštalí a na pašu ich vyháňajú po večernom dojení. Trápi ich aj vysychanie potôčikov.

"Tým, že je málo zrážok, tak sú veľmi malé, vysychajú, preto im musíme vodu na traktore dovážať," vysvetlil Gič.

"Bude menej úrody, bude aj menej krmív a budeme mať po tohtoročnej sezóne aj menej hospodárskych zvierat. Čiže je na stole otázka odškodnenia, ale veľmi rýchleho odškodnenia ," uviedla hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová.

Podľa Ministerstva pôdohospodárstva SR sa problém vysychania bude v nasledujúcich rokoch ešte viac zhoršovať a iba finančné odškodnenie za zničenú úrodu podľa rezortu nie je dlhodobo udržateľný prístup.

"Agrorezort bude vedieť škody spôsobené suchom vyhodnotiť v jeseni s tým, že na zabránenie vysychania krajiny je potrebný nadrezortný prístup s aktívnym zapojením všetkých pôdohospodárov. Na rokovanie vlády v septembri Agrorezort predloží Súbor opatrení v oblasti hydromeliorácií pre adaptáciu na zmeny klímy a zabezpečenie závlahovej vody v poľnohospodárstve," priblížil Andrej Wallner z Odboru komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva SR.

Navyše, ak nebudú mať čím kŕmiť, krajným riešením bude znižovanie stavu zvierat. "Budeme rozmýšľať či nad nejakým nákupom, či už kukurica alebo iné komodity, lebo na Slovensku je problém s týmto. Bude problém od niekoho kúpiť niečo. Bude to veľmi ťažké," dodal Gič.

"Už dnes niektorí chovatelia avizujú, že budú mať o 25 až 30 percent menej krmiva. Pri niektorých druhoch oviec budú mať menej ovčieho mlieka, možnože až o 50 percent," povedala Holéciová.

Súvisiace články

Najčítanejšie