Zatiahnuté
Bratislava
Bohumil, Bohumila
3.3.2024
Na Slovensku máme ďalšie prípady opičích kiahní
Zdielať na

Na Slovensku máme ďalšie prípady opičích kiahní

BRATISLAVA / V týždni od 25. do 29. júla pribudli na Slovensku tri nové laboratórne potvrdené prípady opičích kiahní. Celkový počet potvrdených prípadov sa tak zvýšil na šesť.

Pozitívne testované osoby sú podľa informácie hlavného hygienika z vekovej skupiny 20 až 59 rokov. Medzi dvomi prípadmi existuje epidemiologická súvislosť. Tieto dva prípady nesúvisia s predchádzajúcimi potvrdenými prípadmi. K nákaze došlo vysoko pravdepodobne v zahraničí. Tretia osoba bola v rizikovom kontakte na území Slovenska a vysoko pravdepodobne nesúvisí s už potvrdenými prípadmi.

"Všetky tri osoby s potvrdenými opičími kiahňami sú v domácej izolácii, hospitalizácia u nich nebola potrebná. Príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva zabezpečili protiepidemické opatrenia. Napriek pribúdajúcemu počtu potvrdených prípadov nepredpokladáme rozsiahle epidémie, no počítame s tým, že výskyt opičích kiahní bude na našom území narastať," uviedol Mikas.

​Ako ďalej upozornil hlavný hygienik, ochorenie sa prenáša blízkym kontaktom, ktorý nemusí mať výlučne sexuálnu povahu. Prenos je možný aj kontaminovanými predmetmi. Potvrdené prípady na Slovensku podľa Mikasa ukazujú, že nejde o ochorenie jednej skupiny ľudí. Prenos ochorenia je možný bez ohľadu na pohlavie jednotlivca, ktorý prišiel do kontaktu s infikovanou osobou či jej osobnými predmetmi. "Zachovávajte si obozretnosť, nepodceňujte výskyt príznakov opičích kiahní a nespoliehajte sa na to, že štatisticky máte nižšie riziko nákazy," dodal hlavný hygienik.

​V San Franciscu ľudia žiadajú ďalšie vakcíny 

Stav núdze pre opičie kiahne už vyhlásili v San Franciscu. Starostka počas konferencie hovorila o zúfalom nedostatku vakcín proti tomuto ochoreniu. Situácia v USA sa zhoršuje každým dňom. Podľa amerického centra pre kontrolu a prevenciu chorôb sa za posledný týždeň v Spojených štátoch zvýšil počet prípadov až na 3500. V čase prepuknutia epidémie opičích kiahní tam vykonávali 6 000 testov týždenne. Dnes je to 10-násobne viac. Svetová zdravotnícka organizácia informovala, že aktuálne evidujú vo svete už 18 000 prípadov opičích kiahní.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy