Zatiahnuté, zmiešané prehánky
Bratislava
Edmund
1.12.2023
Firmy bojujú s infláciou aj nedostatkom surovín, najviac trpia automobilky
Zdielať na

Firmy bojujú s infláciou aj nedostatkom surovín, najviac trpia automobilky

BRATISLAVA / Hrozí onedlho prepúšťanie? Firmy to majú totiž stále ťažšie. Vidieť to na prepade výroby áut, ale aj exporte. Náš vývoz sa oproti dovozu zatiaľ v tomto roku každý mesiac prepadol. Spoločnosti musia bojovať so zdražovaním a nedostatkom surovín. Na druhej strane potrebujú pre infláciu zamestnanci vyššie mzdy. Situácia je preto vážna.

Našu ekonomiku ťahá priemyselná výroba a export, najmä áut. Teda aspoň v ideálnom stave. Posledných niekoľko mesiacov však dochádza k opaku. Múdro povedané, máme pasívne saldo zahraničného obchodu. "Hodnota vyvezených tovarov je nižšia ako dovezených," vysvetlil analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Deficit zahraničného obchodu v máji tak opäť prekročil pol miliardovú hranicu. "Je to spôsobené vyššími cenami komodít energie, čo zvyšuje hodnotu dovozu," uviedla Jana Glasová z 365.Bank.

Okrem toho, že firmy musia preto drahšie vyrábať, tak musia často stáť. Je to pre surovinovú krízu, ktorú spustila pandémia a následne ruská agresia na Ukrajine. Podľa Glasovej prepad cítime hlavne v automobilovom priemysle (tu ide o medziročný pokles až o 15 percent), no trpí aj výroba elektroniky či počítačov. "V závislosti od dostupnosti dielov sme nútení výrobný plán prispôsobovať," prezradila hovorkyňa slovenského Volkswagenu Lucia Kovarovič Makayová.

Spoločnosti sa zároveň čoraz častejšie budú stretávať s požiadavkou zamestnancov na zvýšenie platov. "Bohužiaľ, nie všetky firmy môžu pristúpiť k zvýšeniu platov," povedal Horňák. Situácia v zahraničnom obchode, od ktorého sme závislí, sa navyše podľa odborníkov ani nemá zlepšovať, na Slovensku to tak môže spôsobiť to najhoršie. "Situácia sa môže prejaviť v náraste počtu nezamestnaných predovšetkým v priemyselných odvetviach," uzavrela Glasová.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy