Zatiahnuté, dažďové prehánky
17°
Bratislava
Vladislav
25.9.2022
Na platy učiteľov má Slovensko tri možné zdroje, povedal minister školstva Gröhling
Zdielať na
Slovensko

Na platy učiteľov má Slovensko tri možné zdroje, povedal minister školstva Gröhling

BRATISLAVA / Minister školstva Branislav Gröhling predstavil tri zdroje financovania vyšších platov v školstve. Navrhuje vyšší výber daní, zdroje z Európskej únie či 500 miliónov, ktoré majú smerovať na voľnočasové aktivity.

"Podľa dát z ministerstva financií sme od januára do mája tohto roku vybrali na daniach o takmer 1,1 miliardy viac ako predchádzajúci rok. Za mesiac vyberie Slovensko o 220 miliónov eur viac ako minulý rok. Táto suma by bohato stačila na zvýšenie platov v školstve o 10 percent. Stačil by nám jeden mesiac takéhoto daňového nadvýberu a môžeme zvýšiť platy v školstve bez toho, aby sme odkazovali na to, koľko budeme na Slovensku piť alebo fajčiť," uviedol Gröhling s tým, že tento trend vysokého nadvýberu daní bude pokračovať. Štátny rozpočet podľa jeho slov počítal s nadvýberom 800 miliónov eur na celý rok

„Ďalším zdrojom môže byť Európska únia, ktorá nám refunduje výdavky na Ukrajinu v hodnote niekoľko sto miliónov eur. „Ide o financie, ktoré sme už minuli zo štátneho rozpočtu a následne nám ich Európska únia preplatí," podčiarkol minister.

Tretím zdrojom by mohlo byť 500 miliónov eur na voľnočasové aktivity, o ktorom budú rozhodovať poslanci dnes. "Poslanci Národnej rady SR majú dnes možnosť rozhodnúť o vete pani prezidentky. Poslanci môžu veto prezidentky prelomiť a schváliť voľnočasové poukazy, ktoré majú množstvo chýb a ktoré budú živnou pôdou pre podvodníkov. Ale môžu poslanci veto prezidentky rešpektovať a ušetria tak 500 miliónov eur, ktoré môžu byť použité na zvýšenie platov v školstve," skonštatoval minister.

"Osobne sa prikláňam za daňový nadvýber. Školstvo vôbec nie je odkázané na nejaké pochybné dane z alkoholu či cigariet. Štát má dosť peňazí na zvýšenie platov v školstve aj bez toho a mňa veľmi mrzí, že minister financií si chce presadiť svoju politickú agendu zvyšovania daní a zneužíva na to platy učiteľov," uzavrel Gröhling.

Súvisiace články

Najčítanejšie