Zatiahnuté
12°
Bratislava
Pankrác, Pankrác
12.5.2025
Prasacia chrípka je už v Bratislave
Zdielať na

Prasacia chrípka je už v Bratislave

prasacia chripka ukrajina

Zdroj: TASR/AP

Ochorenie vyvolané novým vírusom chrípky A(H1N1) potvrdili v utorok u dvoch školopovinných detí v Bratislavskom kraji.

V prvom prípade išlo o sedemročné dieťa, žiaka základnej školy (ZŠ) v okrese Bratislava V. "Dieťa bolo naposledy v škole 23. októbra, prvé príznaky ochorenia sa u neho objavili 25. októbra. Dieťa je v domácej izolácii," potvrdila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Lenka Šramková.

Druhý prípad bol potvrdený u 13-ročnej žiačky ZŠ v okrese Bratislava I, s prvými príznakmi 28. októbra. Dieťa je tiež v domácej izolácii. Na škole nebola zvýšená absencia žiakov pre chrípku a akútne respiračné ochorenia (ARO).

Regionálny úrad verejného zdravotníctva hlavného mesta SR nariadil riaditeľkám týchto ZŠ niekoľko opatrení.

Informovať rodičov detí z danej triedy o výskyte ochorenia u spolužiaka a nutnosti zostať v domácej izolácii v prípade podozrenia na ochorenie, z vyučovacieho procesu vylúčiť deti s príznakmi ARO, monitorovať a denne hlásiť absenciu detí v ZŠ, zabezpečiť poučenie žiakov zamerané na predchádzanie šírenia chrípky a akútnych respiračných ochorení, skontrolovať osobný hygienický balíček u detí a jeho používanie a zabezpečiť časté a účinné vetranie po každej vyučovacej hodine, umývanie podláh.

Raši ukľudňuje

Na východe krajiny, ako aj na celom Slovensku je zatiaľ v súvislosti s chrípkou podľa ministra zdravotníctva Richarda Rašiho všetko v poriadku. Ako ďalej uviedol po dnešnom rokovaní vlády SR, chrípka neprerástla do epidémie a počet nakazených sa pohybuje na úrovni minuloročných čísel aj v pohraničných oblastiach s Ukrajinou.

Sezónna, ako aj pandemická chrípka v súčasnosti sužuje najmä nášho východného suseda, kde sa nakazilo už takmer pol milióna ľudí a úrady tiež evidujú desiatky obetí.
      

Šéf rezortu zdravotníctva priblížil, že bežnej chrípke podľahlo vlani asi 30.000 Európanov, pričom vo svete si vyžiadala až pol milióna životov.
      

"Chrípka tak ako minulé roky, príde aj tento rok," upozornil Raši, pričom zdôraznil potrebu očkovania. Slovensko totiž patrí ku krajinám s nízkou zaočkovanosťou proti chrípke. V predošlej sezóne si vakcínu zaobstaralo iba 12,8 percenta ľudí. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pritom odporúča zaočkovanosť populácie na úrovni 30 percent. V prípade vakcinácie sa predpokladá aj lepšia reakcia organizmu pri napadnutí novým vírusom chrípky typu A(H1N1).
      

Raši pripomenul, že je dôležité sa na chrípku pripraviť, objasnil však, že to neznamená zásobovať sa liekmi. Ako prevenciu odporúča najmä umývanie rúk, vyhýbanie sa hromadným podujatiam a zdravú životosprávu. "Chrípka je vírusové ochorenie, tak ako prichádza, tak aj odchádza," zhrnul minister s tým, že pokiaľ by sa situácia zhoršila, rezort zakročí okamžite aj centrálne.

Štát má v rezerve 27 miliónov rúšok, Ukrajine už asi nedáme

V štátnych hmotných rezervách máme takmer 27 miliónov ochranných rúšok. Podľa ministra zdravotníctva Richarda Rašiho ich z rezervy uvoľnia, až keď to bude potrebné. V súvislosti s epidémiou na Ukrajine vraj nie je dôvod panikáriť, pretože aktuálny počet ochorení u nás je porovnateľný s rovnakým obdobím minulého roka. Slovensko už v prvom kole poslalo východným susedom 200 000 ochranných rúšok.

Požiadavke Ukrajiny zabezpečiť aj očkovacie vakcíny však vláda Roberta Fica nevyhovie. "Tieto si musíme nechať pre našich ľudí, pretože chrípková sezóna sa len začína," povedal po dnešnom rokovaní vlády Raši.

Minister predpokladá, že chrípka bude kulminovať tak ako každý rok na prelome januára a februára. Z toho dôvodu už Ukrajincom neuvoľníme asi ani rúška. "Chceme byť pripravení," argumentuje Raši.

Šéf rezortu upozorňuje, že približne pol milióna nakazených Ukrajincov bojuje pravdepodobne len s obyčajnou chrípkou. Preto Slovákom odporúča očkovanie proti bežnej sezónnej chrípke.

"Na bežnú chrípku zomrelo v Európe asi 30 000 ľudí vlani a na celom svete približne 500 000 ľudí," hovorí o podceňovaní bežného vírusu Raši. Minister odporúča dodržiavať základné pravidlá ako je hygiena rúk, zdravá strava či životný štýl. V čase chrípkovej epidémie by sa tiež ľudia mali vyhýbať hromadným podujatiam.

Situáciu za slovenskými hranicami stále monitoruje Úrad verejného zdravotníctva. Od začiatku vzniku epidémie ochorelo už vyše 478-tisíc ľudí, pričom najviac - vyše 104-tisíc prípadov hlásili lekári z Ľvovskej oblasti. U detí do 18 rokov nahlásili zatiaľ vyše 134-tisíc ochorení. Z toho zomrelo 81 osôb, vrátane dvoch detí. V najviac postihnutých oblastiach úrady prijali opatrenia, informovala hovorkyňa úradu Lenka Šramková.

Školy a zdravotnícke zariadenia dostali od humenského a trebišovského regionálneho úradu verejného zdravotníctva usmernenia, ktoré sa týkajú monitorovania a hlásenia akútnych respiračných ochorení.

Podľa hovorkyne všetky regionálne úrady hlásia okamžite bratislavskej centrále nárast počtu akútnych respiračných ochorení, chrípky a chrípke podobných ochorení ako aj prípady ťažkej pneumónie a úmrtia.

Zdielať na

Najčítanejšie správy