Zatiahnuté
Bratislava
Andrej, Ondrej
30.11.2023
Maroš Žilinka vylúčil Lipšica z rozhodovania v obvinení Fica a Kaliňáka
Zdielať na

Maroš Žilinka vylúčil Lipšica z rozhodovania v obvinení Fica a Kaliňáka

BRATISLAVA / Pôjde expremiér Robert Fico do väzby? Či o požiadavke vyšetrovateľa bude rozhodovať súd, stále nie je známe. Generálny prokurátor by mal návrh na vydanie poslanca Národnej rady SR na trestné stíhanie predložiť poslaneckému plénu. Maroš Žilinka ale poveril svojho zástupcu. Vydávať súhlas so vzatím do väzby tak Maroš Žilinka nebude.

Maroš Žilinka vylúčil Lipšica z konania a rozhodovania

Z vyjadrenia generálneho prokurátora Maroša Žilinku vyplýva, že má pochybnosti o nezaujatosti Daniela Lipšica. Vylúčil ho preto z konania a rozhodovania v tejto trestnej veci. Úrad generálnej prokuratúry rozhodol o poverení zástupcu špeciálneho prokurátora, aby konal v mene generálneho prokurátora Slovenskej republiky pri výkone jeho pôsobnosti žiadať Národnú radu Slovenskej republiky o vydanie súhlasu na vzatie poslanca národnej rady do väzby.

„Dôrazne apelujem na politikov a médiá, aby boli pri svojich vyjadreniach a záveroch k trestnej veci bez znalosti spisu zdržanliví a aby rešpektovali prezumpciu neviny," uviedol generálny prokurátor Maroš Žilinka.

V parlamente je už žiadosť generálnej prokuratúry

"Úrad špeciálnej prokuratúry podal dňa 22. apríla 2022 Národnej rade SR žiadosť o vyslovenie súhlasu so vzatím do väzby poslanca Národnej rady SR JUDr. R. F.," potvrdil hovorca Generálnej prokuratúry SR, Dalibor Skladan.

Robert Fico obvinenia odmieta. "Toto je koniec demokracie, keď sa väčšina rozhodne zlikvidovať, doslova fyzicky, menšinu. A to len preto, lebo táto väčšina je neschopná politická garnitúra, ktorá vedie Slovensko do chudoby a urobila pri príležitosti 30. výročia schválenia Ústavy SR z našej krajiny americkú guberniu a z Ruska smrteľného nepriateľa," tvrdí Robert Fico. Dodal, že nevie, z čoho je obvinený a nespáchal žiaden trestný čin. 

Väzbu žiadajú pre Kaliňáka aj Paru

O väzbu vyšetrovacie orgány žiadajú aj pri exministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi a advokátovi Marekovi Parovi. Špecializovaný trestný súd zatiaľ termín rozhodovania nevytýčil. Fica a Kaliňáka obvinili z toho, že ako zločinecká skupina cez svojich dosadených ľudí hľadali ekonomické delikty na Igora Matoviča a Andreja Kisku. Paru zase z toho, že sa mal snažiť diskreditovať prokurátora Vasiľa Špirka.

Policajný vyšetrovateľ podrobne opisuje, ako mala táto skupina fungovať. Podľa obvinenia mali dnes kajúcnici vtedy vo vrcholových štátnych funkciách donášať informácie na prezidenta Andreja Kisku a Igora Matoviča. "Založením zločineckej skupiny podľa polície páchali trestnú činnosť, a to aj za účelom zabezpečenia si osobných výhod, ako aj výhod v politickom súboji pre stranu Smer. A to použitím nedovolených prostriedkov a metód slúžiacich k získaniu informácií, ktoré diskreditujú politických oponentov," uviedol v uznesení Policajný zbor Slovenskej republiky.

"Sudcovi pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu boli z úradu Špeciálnej prokuratúry doručené návrhy na vzatie do väzby obvinených Mgr. M.P. a Judr. R.K., ktorí sú obvinení zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a iné. Termín výsluchu obvinených pred sudcom pre prípravné konanie v tejto chvíli ešte nie je určený," uviedla hovorkyňa špecializovaného trestného súdu, Katarína Kudjáková.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy