Jasno
27°
Bratislava
Cyprián
27.9.2023
Slovenský systém protivzdušnej obrany S-300 je už na Ukrajine
Zdielať na

Slovenský systém protivzdušnej obrany S-300 je už na Ukrajine

Archívna reportáž

BRATISLAVA / Slovenská republika dodala na Ukrajinu systém protivzdušnej obrany S-300. Potvrdil to premiér Eduard Heger, ktorý dodal, že to neznamená, že sa Slovensko stalo súčasťou ozbrojeného konfliktu na Ukrajine. Obranyschopnosť Slovenskej republiky je podľa neho naďalej zabezpečená.

Premiér slovenskej vlády Eduard Heger na sociálnej sieti zverejnil status, v ktorom potvrdil dodávku vojenskej techniky našim východným susedom:

"UKRAJINE SME DAROVALI S-300 
Môžem potvrdiť, že Slovenská republika na základe žiadosti Ukrajiny o pomoc pri výkone sebaobrany v zmysle článku 51 Charty OSN ako priamy následok ozbrojenej agresie zo strany Ruskej federácie, darovala systém protivzdušnej obrany S-300 Ukrajine."

Premiér dodal: "Ide o zodpovedné rozhodnutie, ktorým SR, ako krajina, ktorá podporuje mier, slobodu a ochranu ľudských práv, poskytuje pomoc vo forme čisto obranného systému Ukrajine a jej nevinným občanom, pričom veríme, že tento systém pomôže zachrániť čo najviac nevinných Ukrajincov pred ďalšou agresiou Putinovho režimu."

Eduard Heger ďalej napísal: "Darovanie systému neznamená, že Slovenská republika sa stala súčasťou ozbrojeného konfliktu na Ukrajine. Rovnako ubezpečujem, že obranyschopnosť Slovenskej republiky je naďalej zabezpečená a v najbližších dňoch bude posilnená dodatočným systémom protiraketovej obrany zo strany našich spojencov."

Ministerstvo obrany komentovalo presun systému na svojej webovej stránke takto: "Ide o zodpovedné rozhodnutie, ktorým SR, ako krajina, ktorá podporuje mier, slobodu a ochranu ľudských práv, poskytuje pomoc vo forme čisto obranného systému Ukrajine a jej nevinným občanom, pričom veríme, že tento systém pomôže zachrániť čo najviac nevinných Ukrajincov pred ďalšou agresiou Putinovho režimu."

Ministerstvo zverejnilo aj zábery o presune systému S-300:

​Minister obrany zároveň potvrdil, že na Slovensko od spojencov v najbližších dňoch dorazí štvrtá batéria systému Patriot, ktorá zostane na našom území tak dlho, ako to bude potrebnéSamozrejme, v prvom rade myslíme na bezpečnosť Slovenska a našich obyvateľov, preto sme tento krok spravili až v momente, kedy sme mali za systém S-300 potvrdenú adekvátnu náhradu, presne tak, ako sme to avizovali. Pôjde už o štvrtú batériu jedného z najmodernejších systémov protivzdušnej obrany - Patriot od našich spojencov, ktorými tak bude pokryté územie SR. V porovnaní so systémom S-300 sovietskej výroby s minimálnou možnosťou servisovania a končiacou technickou životnosťou je to skvelá správa pre Slovensko a zároveň veľká pomoc pre Ukrajinu, priblížil minister obrany SR Jaroslav Naď.

Darovanie systému S-300 kritizovala opozícia, napríklad Robert Fico, ktorý vyzval na vyslovenie nedôvery celej vláde, ktorú nazval "americkou a nie slovenskou". Bývalý predseda Národnej rady Andrej Danko označil premiéra Hegera za "užitočného idiota Západu" a vyzval ho na okamžité odstúpenie. Prezidentská kancelária vydala vyhlásenie, v ktorom vraví, že "ak je záujmom Ruska to, čo dnes vidíme v Buči, Mariupole či Boroďanke, je správne, že sme pomohli obrane Ukrajiny."

Ruské jednotky pokračujú v útočnej vojne na Ukrajine:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy