Jasno
27°
Bratislava
Edita
26.9.2023
Prvý vodíkový autobus zo Slovenska je pripravený na predaj. Vďaka svojej konštrukcii odvezie viac cestujúcich
Zdielať na

Prvý vodíkový autobus zo Slovenska je pripravený na predaj. Vďaka svojej konštrukcii odvezie viac cestujúcich

PREŠOV / Prvý mestský vodíkový autobus zo Slovenska už je plne homologizovaný na predaj v štátoch Európskej únie. Vďaka ultraľahkej karosérii odvezie viac cestujúcich ako podobné modely z iných materiálov. Karoséria je navyše nehorľavá a nehrdzavie. Na startupovom projekte autobusu poháňaného vodíkom sa podieľali technologickí partneri z piatich krajín.

Mestský autobus na vodíkový pohon prichádza nielen ako školská pomôcka. Ale podľa výrobcov už aj ako prvý autobus, ktorý získal homologizáciu. "Vodíkový autobus je v základe elektrickým autobusom. Z vodíka sa vyrába elektrická energia. Načo sme veľmi hrdí, že máme typové schválenie," povedal generálny riaditeľ János Onódi. 

"Čisto na batérie dokáže tento autobus prejsť 100 kilometrov," uviedol absolvent a hlavný inžinier projektu Michal Choma. Michal je absolventom fakulty, teraz pracuje pre firmu, ktorá tento model vyrobila. Autobus je z kompozitných materiálov a celá karoséria je samonosná. Čím sa stal ľahší oproti podobným modelom z iných materiálov. Dlhý je 8 metrov, široký 2,5 metra. Aj vďaka ultraľahkej konštrukcii odvezie až 68 cestujúcich. Študenti - vysokoškoláci si tak mohli reálne obzrieť, čo niektorí doteraz videli len vo vizualizáciách. "Stretávam sa s tým na každej prednáške, že študenti vítajú akýkoľvek príklad z praxe," povedal vedúci katedry priemyselného inžinierstva Michal Balog. 

Autobus má dojazd 400 kilometrov, pri vodíkovom pohone je potrebné myslieť na to, že najbližšia čerpacia stanica je v Budapešti. Okrem jedinej čerpačky na vodík, ktorú len nedávno otvorili v Bratislave, žiadna iná na Slovensku nateraz nie je. Výrobca, ktorý pre výrobu vodíkových autobusov plánuje rozšíriť výrobné priestory na Hornej Nitre však verí, že sa to už čoskoro zmení. "Verím, že tento rok už niečo bude, pokiaľ mám dobré informácie," dodal Onódi. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy