Exposlanec Karlin úplatok nezobral, rozhodol súd

28.09.2009 17:59 Noviny.sk Slovensko

Exposlanec Karlin úplatok nezobral, rozhodol súd

Bývalého poslanca NR SR i riaditeľa Úradu BBSK oslobodili

Rozsudok nie je právoplatný. Prokurátor sa voči nemu odvolal hneď v súdnej sieni. Gabriel Karlin a Milan Mráz sa k nemu vyjadria po jeho písomnom doručení.

Samosudca konštatoval, že sa nepodarilo dostatočne preukázať, že Gabriel Karlin a Milan Mráz skutok, za ktorý ich stíhali, naozaj spáchali. Poukázal na viacero, a to i závažných rozporov vo výpovediach hlavného svedka, ktorý bol agentom polície.

Nedostatočné boli aj niektoré dôkazy získané políciou. Takými sú aj zvukové záznamy z telefonických rozhovorov obžalovaných i z miestnosti, v ktorej k spáchaniu skutku malo dôjsť. Nedá sa vylúčiť, že došlo k manipulácii s nimi, pretože sú na nich výpadky signálu, čo potvrdili aj znalci z Ústavu súdneho inžinierstva pri univerzite v Žiline. Nezistilo sa ani to, ako sa úplatok dostal do poslancovho kufríka.

Poslanec i riaditeľ od začiatku spáchanie trestnej činnosti popierali a prípad považovali za účelový komplot na ich diskreditáciu. K dnešnému verdiktu súdu sa nevyjadrili.

V obžalobe podanej prokurátorom sa uvádza, že Gabriel Karlin si úplatok 16.597 eur (500.000 Sk) v novembri 2003 vypýtal od podnikateľa Juraja Hromadu v reštaurácii istého banskobystrického hotela. O niekoľko dní neskôr ho od neho aj za prítomnosti Milana Mráza mal prevziať v kancelárii krajskej organizácie ĽS-HZDS.

Jurajovi Hromadovi mali za to sprostredkovať zákazku na dostavbu telocvične pri istej strednej škole v Žiari nad Hronom. Žiadali od neho päť percent z investičných a dodatkových nákladov potrebných na spomínanú rekonštrukciu.

V máji 2005 vymeral iný samosudca Okresného súdu Banská Bystrica Gabrielovi Karlinovi nepodmienečný trest 12 mesiacov, ako aj peňažný trest 3319 eur (100.000 Sk). Milana Mráza však spod obžaloby oslobodil pre nedostatok dôkazov.

Voči rozsudku sa odvolali Gabriel Karlin i prokurátorka. Odvolací senát banskobystrického Krajského súdu im vyhovel, zrušil rozsudok prvostupňového súdu a vec mu vrátil na nové konanie a rozhodnutie. Zistil totiž niektoré pochybenia, ku ktorým došlo už v predprípravnom a v prípravnom konaní a ktoré nebolo možné v odvolacom konaní opraviť.

Zdroj: TASR/TV JOJ, Katarína Kováčiková

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

14:30 Inkognito
15:55 Súdna sieň
17:25 Noviny
14:20 Domy na brehu jazera
15:25 Moja mama varí lepšie ako tvoja
16:25 Moja mama varí lepšie ako tvoja
15:00 FBI
15:55 Stratené duše II.
17:00 Záchranári
15:10 Strážca vesmíru Roger
15:25 Máša a medveď II.
15:35 Barbapapa II.
14:35 Běž, chlapče, běž
16:35 Henry ze zkumavky
18:20 Pozdravy ze spermabanky