Zatiahnuté
11°
Bratislava
Blahoslav
21.3.2026
Brežany spomínajú na leteckú tragédiu. Po prvýkrát prišla na miesto sestra jedného z vojakov
Zdielať na

Brežany spomínajú na leteckú tragédiu. Po prvýkrát prišla na miesto sestra jedného z vojakov

BREŽANY / Od leteckej tragédie pri Brežanoch, na východe Slovenska, ubehlo už takmer 70 rokov. Pri vojenskom výcviku došlo ku nešťastnej udalosti, pri ktorej zahynuli traja členovia posádky. Pri spomienke na nich prišli do Brežian aj príbuzní jedného z nich, ktorí sa detaily o nešťastí dozvedeli až na mieste tragédie.

​Cvičný let skončil tragicky 

K nešťastiu došlo počas cvičného letu, keď mala posádka označiť priestor pre výsadkárov pomocou dymovníc. Rutinná úloha sa však zmenila na katastrofu. Jedna z dymovníc zlyhala bola odpálená priamo v lietadle. Nasledoval pád lietadla.

Lietadlo. v ktorom počas výcviku sedeli nadporučík, čatár a desiatnik, sa zrútilo do lesného porastu v katastri obce Brežany. Neprežil ani jeden z nich. Spomienkou na túto tragédiu je dodnes pamätník. "Stratili orientáciu, pilot ešte všetko stihol odpojiť baterky, motor," povedal František Bednár, rodák z Ondrášoviec.

Sestra obete prvý krát na mieste tragédie

To, čo sa vtedy odohralo v niekoľkých osudových sekundách, si dodnes pripomínajú nielen pamätníci, ale aj rodiny, ktoré dlhé roky žili s nezodpovedanými otázkami. Po prvýkrát sa na miesto tragédie prišla pozrieť aj sestra jedného z vojakov. Mala vtedy iba 12 rokov. Až po toľkých rokoch sa dozvedela detaily, o ktorých ani netušila. "Som tu prvý krát od nešťastia. Dozvedela som sa, že v lietadle bola nejaká dymovnica, ktorá začala tlieť," opísala Mária Mičíková, sestra nebohého vojaka. 

Na pietnej spomienke sa zúčastnil aj František Bednár. Muž, ktorý deň narodenia je totožný s dátumom leteckej tragédie. Jeho otec bol medzi prvými, ktorí sa pokúsili pomôcť. Keď videl lietadlo v problémoch a jeho následný pád, neváhal a vybral sa do lesa. No tam už boli ďalší vojaci, ktorí boli súčasťou k výcviku, a tak sa k zraneným ani nedostal. "Históriu si treba pripomínať. Národ bez histórie nemá budúcnosť," dodala Mária Gumanová, starostka obce Brežany. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy