Odhalili prvú súčasť budúceho Parku ušľachtilých duší - sklenený obelisk
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Pamätník Park ušľachtilých duší vyjadruje pietnu vďaku všetkým slovenským občanom, ktorí zachraňovali židov
Na odhalení obelisku sa zúčastnil aj premiér SR Robert Fico. Ako povedal, stavanie pamätníkov a múzeí, ktoré pripomínajú hrôzy vojny, bude vždy podporovať.
"Ja som privítal aj túto iniciatívu Izraelskej obchodnej komory, aby sme postavili Park ušľachtilých duší, ktorý bude pripomínať tých Slovákov a Slovenky, ktorí zahynuli pri tom, ako pomáhali židom," uviedol.
V roku 2007 prevzal nad projektom záštitu a o rok neskôr položil aj základný kameň pamätníka.
Ako premiér ďalej uviedol, dnes podporuje aj iniciatívu vzniku múzea, ktoré priblíži deportácie židov zo seredského zberného tábora a aj iniciatívy najmä mladých ľudí, ktorí budú hrozný odkaz vojny odovzdávať ďalším generáciám.
Idea pamätníka sa zrodila ešte v roku 2006, a to z iniciatívy Miloša Žiaka, predsedu predstavenstva Izraelskej obchodnej komory na Slovensku a jeho poradcu Ladislava Snopka. K iniciatíve sa postupne pridali Židovská obec v Banskej Bystrici, mesto Zvolen, ako aj Technická univerzita vo Zvolene. Myšlienku však podporili mnohí ďalší, napr.
Veľvyslanectvo štátu Izrael v SR, Múzeum Jad Vašem v izraelskom Jeruzaleme i Múzeum SNP v Banskej Bystrici. Projekt podporilo mnoho darcov a filantropov.
Pamätník Park ušľachtilých duší vyjadruje pietnu vďaku všetkým slovenským občanom, ktorí zachraňovali židov počas 2. svetovej vojny pred deportáciami do koncentračných táborov nezávisle od toho, či sa im dobrý skutok podaril, alebo zahynuli spolu so zachraňovanými.
Projekt parku navrhol architekt Martin Kvasnica s kolektívom spolupracovníkov ako voľne prístupný verejný park s pamätníkom, kultivovanou zeleňou a lavičkami. Ústredným miestom je kompozícia dvoch symbolických architektonicko-výtvarných prvkov.
Prah života - diagonálne pretínajúci park a komunikácie, vznášajúci sa nad drôtom preparovanými kameňmi od výtvarníka Petra Kalmusa, ktoré symbolizujú modlitby za slovenské obete holokaustu.
Obelisk nádeje je päť metrov vysokou sklenou dominantou zo zlepených a odlievaných sklenených platní výtvarne preparovaného skla, ktorú navrhol výtvarník-sklár Palo Macho.
Park ušľachtilých duší bude za tmy osvetlený svietidlami zapustenými v teréne okolo objektu pamätníka. V mieste nástupu do parku je umiestnený digitálny informačný kiosk s informačným materiálom o pamätníku.
Park ušľachtilých duší sa stane 23. zastavením pripravovaného celoslovenského projektu Slovenská cesta židovského kultúrneho dedičstva, ktorý je súčasťou medzinárodného projektu Európskych ciest židovského kultúrneho dedičstva pod patronátom Rady Európy.