Zatiahnuté
Bratislava
Izabela
9.12.2023
Exkluzívny prieskum AKO pre TV JOJ: Takmer polovica Slovákov sa obáva zdražovania, ale neohrozí to ich rodinný rozpočet
Zdielať na

Exkluzívny prieskum AKO pre TV JOJ: Takmer polovica Slovákov sa obáva zdražovania, ale neohrozí to ich rodinný rozpočet

BRATISLAVA / Z exkluzívneho prieskumu agentúry AKO vyplýva, že až 46 percent ľudí sa obáva zdražovania, ale nedotkne sa to ich rozpočtu. Najviac sa zdvíhania cien obávajú obyvatelia Banskobystrického a Nitrianskeho kraja. Tí si myslia, že sa dostanú do stavu núdze. Agentúra sa pozrela aj na Slovákov z pohľadu

Ak sa v najbližších mesiacoch budú zvyšovať ceny za potraviny, služby, tovary a energie, ako sa to prejaví na vašom rodinnom rozpočte? 

Až 46 percent Slovákov v prieskume uviedlo, že pocítia zdražovanie, ale neohrozí to ich rozpočet. Podľa odpovedí bude musieť výrazne obmedziť výdavky až 33,5 percent Slovákov. Dvanásť percent ľudí si myslí, že sa dostane do stavu núdze. To, že zdražovanie "vôbec nepocítime" označil iba 6,4 percenta ľudí. 

AKO

​Ako pocítia zdražovanie ľudia v jednotlivých krajoch

Zdražovania sa neobávajú najviac obyvatelia Bratislavského kraja. Zdražovanie pocíti, ale neohrozí to ich rozpočet až 53,5 percenta ľudí z Bratislavského kraja. Takmer polovica (43,5 %) obyvateľov Košického kraja si zase myslí, že bude musieť výrazne obmedziť iné výdavky. Do stavu núdze sa podľa prieskumu dostane 17,8 percenta obyvateľov z Nitrianskeho kraja. Nasledujú obyvatelia Banskobystrického kraja (16,2 percenta)

​​Ako pocítia zdražovanie voliči vybraných politických strán

Agentúra AKO sa pri zdražovaní zamerala aj na voličov jednotlivých strán. Desať percent voličov strany Hlas-SD, ktorá by podľa druhého prieskumu vyhrala voľby, si myslí, že sa dostane do stave núdze. 

Väčšina voličov strany Sloboda a Solidarita (67,7%) si myslí, že zdražovanie pocítia, ale neohrozí to ich rodinný rozpočet. Voliči Smeru si myslia, že budú musieť výrazne obmedziť iné výdavky (41,8 %). 

Voliči OĽaNO - až 55,7 percent - si myslí, že pocítia zdražovanie, ale neohrozí to rodinný rozpočet. Rovnako aj väčšina voličov (57,9 %) mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko sa v prieskume vyjadrilo, že síce zdražovanie pocítia, ale neohrozí to ich rodinný rozpočet. 

Voliči Sme rodina sa zdražovania obávajú o čosi viac. Až 14,3 percenta voličov tejto koaličnej strany si myslí, že sa dostane do stavu núdze. Výrazne bude musieť obmedziť výdavky 49 percent ľudí. 

Pozrite si prehľad vo fotogalérii:

​Agentúra AKO spravila telefonický prieskum na vzorke tisíc ľudí nad 18 rokov na celom Slovensku. V termíne 4.10.2021 do 7.10.2021. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy