Skoro jasno
Bratislava
Gašpar
29.1.2022
Posledný deň policajného prezidenta Kovaříka. Svojmu nástupcovi drží palce
Zdielať na

Posledný deň policajného prezidenta Kovaříka. Svojmu nástupcovi drží palce

BANSKÁ BYSTRICA/BRATISLAVA / Peter Kovařík končí ako policajný prezident. Vo funkcii, ako dočasný a neskôr riadny policajný, prezident vydržal zhruba rok. Nahradil Milana Lučanského, ktorý pre korupčné obvinenia skončil za mrežami. Aj Kovaříkovi sa stalo osudným obvinenie, a to za údajné zmarenie zásahu policajnej inšpekcie. Svoj posledný deň vo funkcii spojil s bezpečným odchodom Svätého Otca zo Slovenska. Pre televíziu JOJ opísal svoje bezprostredné pocity.

"Petrovi Kovaříkovi dôverujem aj ako človeku, aj ako policajtovi. Som presvedčený, že nespáchal nič, čo mu je kladené za vinu," vyjadril sa minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO). Napriek podporným slovám ministra vnútra vedenie policajného zboru opäť mení svojho šéfa. Peter Kovařík sa rozhodol stiahnuť po tom, ako bol obvinený pre údajné marenie zásahu policajnej inšpekcie. Pre televíziou JOJ opísal pocity v posledný deň vo funkcii policajného prezidenta. "Ten odchod je pre mňa taký trpký, ale musím povedať, že odchádzam s pozitívnym pocitom, keď sa pozriem 30 rokov naspäť, ja som vnútorne cítil, že to musím urobiť. Verím, že sa pravda ukáže a skončí to tak, ako predpokladám," povedal Peter Kovařík, dosluhujúci prezident PZ SR.

Odchádzajúci policajný prezident sa vyjadril aj k aktuálnemu zadržaniu viacerých vyšetrovateľov z tímu Očistec. Práve z obavy ich zadržania podľa vlastných slov pozastavil akciu inšpekcie, za čo si vyslúžil obvinenie. "Niektorých tých ľudí poznám osobne. V týchto zložkách som pôsobil dlhé roky, vyšetrovateľom a operatívcom dôverujem a nič na tom nebudem meniť ani v týchto chvíľach," uviedol Kovařík. Kovařík už má nárok na výsluhový dôchodok, pracovať však ešte chce, no už nie v uniforme. "Čo ďalej neviem, určite nie uniforma, neviem si predstaviť do uniformy, či budem pôsobiť v oblasti, ktorej som sa dlhodobo venoval. To je otázka možno najbližších dní, týždňov. Určite nechcem sedieť doma, trhať burinku na záhrade," skonštatoval Kovařík.

Kovaříkov nástupca je už známy. Ide o Štefana Hamrana, doterajšieho šéfa Lynx Commanda. "Budem sa snažiť dostať to najlepšie vo mne, zúročiť skúsenosti za desať rokov na čele špeciálnej jednotky a budeme pokračovať kontinuálne v práci, ktorá tu bola začatá pred niekoľkými mesiacmi," vyjadril sa nový prezident PZ SR Štefan Hamran. "Držím mu palce. Držím palce polícii, nikdy som taký mlynček, aký som zažil počas môjho pôsobenia vo funkcii, nezažil," dodal Kovařík.Súvisiace články

Najčítanejšie