Rozširovanie Chránenej krajinnej oblasti Kysúc: Majitelia pozemkov sa obávajú najhoršieho

Rozširovanie Chránenej krajinnej oblasti Kysúc: Majitelia pozemkov sa obávajú najhoršieho

KYSUCE / Stovky ľudí prišli v utorok na plánované stretnutie s odborníkmi, na ktorom mali spolu diskutovať o rozšírení Chránenej krajinnej oblasti Kysúc. Vzhľadom na súčasné protiepidemické opatrenia však organizátori túto akciu zrušili. Kysučania si ale urobili svoj vlastný míting, na ktorom jasne vyjadrili, že sa im takýto návrh absolútne nepáči.

"Svoje lesy, čo som sa o ne staral, teraz by mal o to prísť, v žiadnom prípade s tým nesúhlasíme," povedal Pavol Krupec, Skalité. "Návrh zaradenia územia do sústavy Natura 2000 - malo byť prerokovanie s vlastníkmi, správcami, nájomcami," vyjadril sa Tomáš Ďurian, OÚ Žilina - vedúci Odboru starostlivosti o životné prostredie kraja. Stretnutie pre pandemické opatrenia odložili, majitelia pozemkov však dopredu hovoria, že so zmenami v chránenej oblasti nebudú súhlasiť.

Podporili ich aj starostovia a primátori z Kysúc. "Ak si chcete uchrániť svoje územie, treba zabrániť prerokovaniu," vyjadril sa primátor Čadce Milan Gura. "Nesúhlasíme ani s prerokovaním, kým nebude jednanie s nami, s vlastníkmi," prízvukoval primátor Krásna nad Kysucou Jozef Grapa. Majitelia a správcovia sa obávajú, že preradením parciel do vyššej kategórie chráneného územia ich čakajú výrazné obmedzenia. "Na čo budem mať tento pozemok, keď na ňom nemôžem nič," zamyslela sa Jozefa Juricová, Skalité.


Envirorezort opakovane tvrdí, že v súvislosti s pripravovanou reformou národných parkov sa šíria lži a hoaxy a došlo k politickej radikalizácii. Ministerstvo pripomína, že plánovanú reformu podporili aj akademické autority. "Ministerstvo životného prostredia už neraz preukázalo, že je pripravené viesť vecný dialóg. Neakceptujeme však ľudí, ktorí šíria lži o reforme národných parkov a vyvolávajú politickú radikalizáciu a extrémistické metódy politického boja," uviedlo stanovisko MŽP. Kysuckí starostovia a primátori však naďalej stoja za svojimi ľuďmi.


Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

20:35 Česko Slovensko má talent
22:10 Uhorčík
22:50 Kingsman: Zlatý kruh
20:30 Oktagon zápasenie
00:20 Najväčšie svetové talenty
02:10 Leto 2003
20:10 V znamení zbesilosti
22:10 Vraždy, ktoré šokovali XXIV.
23:05 Vraždy, ktoré šokovali XXIV.
20:45 Volám sa Caillou V.
21:10 Okido I.
21:25 Bob staviteľ XV. - XVIII.
20:15 S terčem na zádech
21:45 Svatební obřad
23:25 Záhada Hory mrtvých