Tretí policajný prezident za sebou čelí obvineniu. Dvaja pred ním z korupcie, Peter Kovařík zo zneužitia právomoci

Tretí policajný prezident za sebou čelí obvineniu. Dvaja pred ním z korupcie, Peter Kovařík zo zneužitia právomoci

BRATISLAVA / Peter Kovařík je už tretím prezidentom Policajného zboru v poradí, ktorého obvinili z trestného činu. Obviňujú ho z toho, že mal zmariť zásah policajnej inšpekcie. Tým sa mal dopustiť zneužitia právomocí a mariť spravodlivosť. Obvinení boli aj jeho predchodcovia Tibor Gašpar a Milan Lučanský. S nimi sa spájali aj korupčné trestné činy. Minister vnútra sa súčasného policajného prezidenta zatiaľ odvolať nechystá. Obhajuje sa aktuálnym zákonom.

"Naša krajina nemá momentálne šťastie na policajných prezidentov, verím, že sa to čoskoro zmení," vyjadril sa k vzniknutej situácii obvinení minister hospodárstva Richard Sulík. Peter Kovařík je v poradí už tretím policajným prezidentom, ktorí čelí obvineniu. Kým prví dvaja z korupcie, Kovaříkovi dávajú za vinu, že zneužil svoje právomoci.

Kovaříka obvinili z toho, že zastavil a tým mal zmariť akciu príslušníkov Úradu inšpekčnej služby, ktorí plánovali zadržať troch takzvaných kajúcnikov. A to v obrích korupčných kauzách Očistec a Judáš, kde mali byť namočení práve aj Gašpar, ktorý sedí vo väzbe a Lučanský, ktorý už je po smrti. Kovařík zverejnil krátke stanovisko, v ktorom tvrdí, že ide o ďalší pokus mariť vyšetrovanie Národnej kriminálnej agentúry práve týchto veľkých káuz. Voči obvineniu podal sťažnosť, rovnako namietal zaujatosť všetkých prokurátorov krajskej prokuratúry v Bratislave.

"Po vyjadrení všetkých prokurátorov Krajskej prokuratúry Bratislava k podanej námietke zaujatosti bude následne vyšetrovací spis spolu so žiadosťou predložený Generálnej prokuratúre Slovenskej republiky," vyjadrila sa hovorkyňa Generálnej prokuratúry, Jana Tökölyová. 

Peter Kovařík sa zatiaľ nevyjadril, či neuvažuje nad pozastavením funkcie. Pre TV JOJ povedal len to, že viac povie budúci týždeň po stretnutí s ministrom vnútra Romanom Mikulcom, ktorý ako jediný ho môže odvolať.

Minister vnútra ako priamo nadriadený môže Kovaříka odvolať, ak je dlhodobo práceneschopný, nezíska alebo stratí previerku na oboznamovanie sa s utajovanými skutočnosťami, ak by mu to na vyslovene jeho návrh odporučili dve tretiny poslancov brannobezpečnostného výboru alebo by bol riadne odsúdený za trestný čin. O obvinení sa v zákone nič nehovorí.

"Rešpektujúc prezumpciu neviny samotné uznesenie o vznesení obvinenia nie je rozhodnutím o vine, či treste, t.j. nie je konečným rozhodnutím, ale je len začatím ďalšieho štádia trestného konania, počas ktorého bude možné preveriť obranu obvineného, na ktorú bude braný ohľad," napísal na sociálnej sieti minister Roman Mikulec. 

Kovaříka si spolu so zastupujúcim šéfom inšpekcie zavolal brannobezpečnostný výbor parlamentu. Zasadať by mal začiatkom septembra. Šéf výboru z OĽaNO hovorí, že detaily obvinenia nepozná, k odchodu Kovaříka sa nevyjadril a napokon ho skôr v pozastavení zásahu inšpekcie podporil.

"Sa hovorilo o možných scenároch tejto akcie, že dôjde k zatýkaniu vyšetrovateľov, ktorí robia tieto najväčšie kauzy, k zatýkaniu prokurátorov," konštatoval poslanec NR SR Juraj Krúpa.

Obvinenie policajného prezidenta rozvírilo aj politické hladiny

Prezidentka, či ministerka spravodlivosti žiadajú, aby polícia a prokuratúra vysvetlili situáciu verejnosti. Strana SME RODINA a opozičný HLAS hovoria o nutnom odchode policajného prezidenta.

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

12:50 Vtierka Castle
13:45 Vtierka Castle
14:50 Prázdniny
12:45 Zlato v garáži IV.
13:10 Poklady z blšáku X.
13:40 Poklady z blšáku X.
11:30 Nákupné maniačky
13:00 Skutočné príbehy
14:20 Prvé oddelenie II.
12:50 Knihy od Stonožky
13:00 Jahôdka a jej kamaráti I.
13:25 Rev a motoroví miláčikovia I.
12:20 Cesta za králem trollů
14:10 Všechno musí pryč
15:55 Tom Sawyer