Zatiahnuté
Bratislava
Miloš
23.1.2022
Slovensko čakajú búrky, intenzívne zrážky, silný nárazový vietor a aj krupobitie
Zdielať na

Slovensko čakajú búrky, intenzívne zrážky, silný nárazový vietor a aj krupobitie

BRATISLAVA / Nedeľa je v znamení prehánok a búrok už od nočných hodín. Najskôr to boli lokality na západe krajiny, ale zrážky sa presúvajú ďalej na sever a východ. Predpoveď počasia pripravila meteorologička Najlepšieho počasia Miram Jarošová.

Dôvodom prehánok a búrok je zvlnené studené frontálne rozhranie, ktoré pomaličky postupuje Slovenskom, ale zároveň sa na ňom vytvorila aj samostatná maličká tlaková níž. Táto sa bude ešte prehlbovať a bude aj príčinou silného vetra v polohách od asi 1500 m nad morom.

Tlaková níž v teplom a vlhkom vzduchu bude ešte podporovať aj vývoj mohutnej oblačnosti a dá sa očakávať popoludní aj zintenzívnenie búrkovej činnosti. Pri búrkach sa musí počítať s intenzívnymi zrážkami, silným nárazovým vetrom a aj krupobitie môže doprevádzať búrky na našom území. Teplota dosiahne na hodnotu 22 až 28°C, na juhu stredného Slovenska a juhovýchode bude ešte teplejšie, do 32-33°C. 
Za zvlneným studeným frontom sa k nám dostane chladnejší vzduch. Ten prinesie zníženie teploty vzduchu, ale aj prehánky, či občasný dážď najmä do severných okresov krajiny. Denná teplota by sa v ďalších augustových dňoch mala pohybovať od 20-22°C na severe po 27-29°C na juhu. V strede týždňa sa môže ešte ochladiť, ale to je ďaleko. 

Meteorológovia vyhlásili výstrahu pred búrkami na územie celého Slovenska. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na svojej internetovej stránke.

Druhý rizikový stupeň platí pre celé západné Slovensko. V Bratislavskom kraji je vyhlásený približne od 8:00 do 17:00, v Trenčianskom od 9:00 do 19:00, v Nitrianskom od 12:00 do 19:00 a v Trnavskom približne od 8:00 do 17:00.

Druhý rizikový stupeň platí aj pre stredné Slovensko okrem severných okresov Dolný Kubín, Kysucké Nové Mesto, Námestovo, Tvrdošín a Čadca. V týchto okresoch platí počas dňa prvý stupeň výstrahy. Druhý rizikový stupeň bude na strednom Slovensku približne od 12:00 do 20:00.

Pre väčšinu východného Slovenska je vyhlásený prvý stupeň meteorologickej výstrahy. Od 14:00 však SHMÚ vyhlásil výstrahu druhého stupňa pred búrkami aj pre okresy Levoča, Medzilaborce, Poprad, Rožňava, Gelnica a Spišská Nová Ves. Platiť bude do 20:00.

Meteorológovia zároveň varujú pred silným vetrom na horách. Výstrahu prvého stupňa vyhlásili okresoch Banská Bystrica, Brezno, Poprad, Žilina, Tvrdošín, Ružomberok, Námestovo, Martin, Liptovský Mikuláš a Dolný Kubín.

Súvisiace články

Najčítanejšie