Skoro jasno
19°
Bratislava
Oskar
8.8.2022
Preplneným národným parkom sa môžete vyhnúť. Vznikla aplikácia, ktorou zistíte ich frekventovanosť
Zdielať na

Preplneným národným parkom sa môžete vyhnúť. Vznikla aplikácia, ktorou zistíte ich frekventovanosť

BRATISLAVA – Ministerstvo životného prostredia v sobotu 10. júla spustilo webovú aplikáciu Turistický semafor. Na tlačovej konferencii to uviedli štátny tajomník Ministerstva životného prostredia (MŽP SR) Juraj Smatana, riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR (ŠOP SR) Dušan Karaska a námestník generálneho riaditeľa ŠOP SR Karol Pepich.

Turistický semafor informuje ľudí o výskyte turistov na jednotlivých lokalitách v chránených územiach. Užívatelia, ktorí sa chystajú na návštevu prírody tak môžu vidieť, aká je aktuálna návštevnosť v jednotlivých lokalitách. Informácie im tak umožnia napríklad zmeniť svoje rozhodnutie a vybrať sa na menej vyťaženú lokalitu.

Semafor triedi lokality na červené, oranžové a zelené. Envirorezort vývojom tejto pomôcky reagoval aj na zvýšený počet turistov v slovenskej prírode. Počet návštevníkov chránených území na Slovensku stúpol o 2,5 milióna mesačne v porovnaní s obdobím pred pandémiou.

Aplikáciu vyvinula Štátna ochrana prírody v spolupráci so Slovenskou agentúrou životného prostredia. Obsadenosť jednotlivých lokalít aktuálne určujú na niektorých miestach merače návštevnosti, inde farbu určujú skúsení strážcovia prírody.  MŽP SR do budúcnosti chce, aby aplikácia prinášala informácie o obsadenosti aj v reálnom čase a podrobnejšie informácie a zaujímavosti o daných lokalitách. Tých aktuálne aplikácia sleduje 230, envirorezort však chce ich počet do budúcnosti zvýšiť.

Turistický semafor nájdete TU

noviny.sk

Mapa Turistického semaforu je pravidelne aktualizovaná každý deň o 10.00 hodine.

Červená farba: Na tomto mieste je aktuálne veľa turistov. Semafor odporúča zvoliť inú oblasť..

Oranžová farba: V tejto lokalite sa momentálne nachádza väčšie množstvo turistov. 

Zelená farba: Táto lokalita je aktuálne voľná, počet návštevníkov je minimálny. 

Súvisiace články

Najčítanejšie