Marian Kočner vypovedal ako svedok. Obžalovaný Štefan Agh tvrdí, že má dôkaz o pravosti zmeniek

Marian Kočner vypovedal ako svedok. Obžalovaný Štefan Agh tvrdí, že má dôkaz o pravosti zmeniek

PEZINOK / V kauze falšovania takzvaných televíznych zmeniek, v ktorej čelí obžalobe Štefan Agh na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku vypovedá právoplatne odsúdený podnikateľ Marian Kočner. Ten bol v rovnakej kauze, ale v separátnom súdnom procese odsúdený na 19 rokov väzenia.

Obžalovaný Štefán Agh bol spoločníkom Mariána Kočnera. Považovaný bol za jeho pravú ruku. Svoju vinu na falšovaní zmeniek popiera. Tvrdí, že zmenky sú pravé a má o tom dôkaz. Správu Slovenskej informačnej služby zo sledovania diania v televízii.

"Monitorovaná kauza a tam je monitorované aj to, že v tej dobe existovali aj zmenky, ako sa vyrovnávalo, akú ochranku mal Rusko a ako to všetko prebiehalo," vyjadril sa obvinený Agh. Obžalovaný nepovedal, či bol aj členom SIS. Správy, ktoré má sú podľa neho predmetom utajovanej skutočnosti, no je pripravený ich v konaní zverejniť. "Ak teda dostaneme súhlas. A ak nedostaneme, tak asi tiež ich budeme ukazovať, lebo už sú staršie ako 20 rokov, tak už tam pravdepodobne zákon o utajovaných skutočnostiach nemá dosah," vysvetlil Agh. Súd bude pokračovať v pondelok 7. júna výsluchom ďalších svedkov.

Bývalý minister hospodárstva a exriaditeľ TV Markíza Pavol Rusko odmietol vypovedať v kauze falšovania zmeniek, v ktorej Štefan Agh čelí obžalobe. Eskorta ho tak pár minút po predvedení pred senát Špecializovaného trestného súdu v Pezinku zase odviedla do väzenského ústavu. Rusko si totiž v tomto prípade odpykáva 19 ročný trest väzenia, ktorý mu bol uložený v separátnom procese.

Marian Kočner pred súdom svoju výpoveď začal, podobne ako vo vlastnom procese, opisom takzvanej kauzy Gamatex, ktorá sa týkala sporov o vlastníctvo televízie Markíza v období 1997 až 2000. Kočner podľa vlastných slov pomáhal svojmu známemu Silošovi Pohankovi vymôcť pohľadávku, ktorú mal voči Markíze a jej šéf Pavol Rusko mu ju odmietal uznať. Pohanka nakoniec svoju pohľadávku previedol práve na Kočnera.

Následne Kočner podľa vlastných slov navrhol Ruskovi, aby mu pohľadávku vyplatil prostredníctvom reklamného času v televízii. Ten však o takéto riešenie situácie podľa neho nemal záujem. Štefan Agh, ktorý sa vo veci angažoval ako právnik, vtedy podľa Kočnera navrhol, aby vec riešili exekúciou. Konateľmi Slovenskej televíznej spoločnosti, ktorá vlastnila vysielaciu licenciu Markízy, sa tak stali práve Kočner a Štefan Agh. To vyústilo do medializovaných udalostí v Markíze v roku 1998.

Prokurátor Ján Šanta v tejto súvislosti konštatoval, že svedok obsiahlou výpoveďou pojednávanie zdržiava. Predseda senátu však Kočnerovi umožnil pokračovať.

Kočner pokračoval, že vo veci sa následne angažoval advokát Ernest Valko, ktorý bol vtedy členom licenčnej rady. Ten podľa neho navrhol, aby Pavol Rusko a americkí akcionári Markízy za účelom získania licencie naspäť vyplatili Kočnera a Štefana Agha sčasti v hotovosti a sčasti v zmenkách, ktorých vyplatenie žiadali na súde v roku 2015. "Pre nás bol doktor Valko dostatočnou garanciou toho, že všetko je v poriadku," povedal svedok. Zároveň Kočner odmietol odpovedať na otázky procesných strán, keďže v prípade svojho vlastného odsúdenia pre falšovanie zmeniek nevyčerpal mimoriadne opravné prostriedky. "Niektoré veci si chceme nechať aj na opravné prostriedky," dodal Kočner. Obžalovaný Štefan Agh označil jeho výpoveď za pravdivú.

Podľa obžaloby Štefan A. v bližšie neurčenom období od roku 2013 do roku 2016 po dohode s podnikateľom Marianom Kočnerom a bývalým riaditeľom TV Markíza Pavlom Ruskom vytvoril dve zmenky, ktoré boli datované do júna 2000. Jedna zo zmeniek bola v hodnote osem miliónov eur, druhá 26 miliónov eur. Vyplatenia zmeniek sa na súde následne domáhala spoločnosť Správa a inkaso zmeniek Mariana Kočnera, vyplatiť ich mal Rusko ako žalovaný v prvom rade a spoločnosť Markíza Slovakia ako žalovaný v druhom rade. Štefan A. sa svojím konaním podľa prokuratúry dopustil obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov.

Marianovi Kočnerovi a Pavlovi Ruskovi uložil ŠTS v roku 2020 v rámci kauzy zmenky tresty zhodne po 19 rokov väzenia. Najvyšší súd SR tresty potvrdil na verejnom zasadnutí 12. januára tohto roku.

Zdroj: noviny.sk/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:15 Súdna sieň
06:00 Moja mama varí lepšie ako tvoja
07:20 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:45 Policajti v akcii
06:45 Prvé oddelenie II.
07:15 Prvé oddelenie II.
05:00 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:05 Muž, který zabil Dona Quijota
08:25 Královská noc
10:10 Nádech pro lásku