Plán obnovy vyčlení viac ako 50 miliónov eur na zvýšenie elektromobility na Slovensku

Plán obnovy vyčlení viac ako 50 miliónov eur na zvýšenie elektromobility na Slovensku

BRATISLAVA / Na slovenských cestách vídame čoraz viac áut na elektrinu, ale v porovnaní s inými krajinami Európy v rozvoji elektromobility zaostávame. Naša sieť nabíjacích staníc je stále malá a malý je vraj aj záujem Slovákov o takéto automobily. Situácia sa však môže čoskoro zmeniť - vláda poskytne peniaze, výrobca áut pripraví kampaň a pribudnú aj vysokorýchlostné nabíjacie stanice.

Pokiaľ ide o vysokovýkonné nabíjacie stanice, Slovensko je na tom čo do počtu celkom dobre, problém je ale ich rozmiestnenie. Celkovo máme takmer 700 staníc, z toho takmer 500 s nízkym výkonom, okolo 150 so stredným a cez 40 s vysokým. Tie sú však sústredené predovšetkým do veľkých miest. A to chce vláda zmeniť.

"V Pláne obnovy je okolo 50 miliónov na podporu elektromobility a na podporu verejnej dopravy na báze elektromobility," informoval minister dopravy a výstavby Andrej Doležal. Vzhľadom k tomu, že na jeseň tohto roku nabieha 3. blok jadrovej elektrárne v Mochovciach, bude možné považovať elektrinu na Slovensku za bezuhlíkovú. Zvýšenie počtu elektromobilov na úkor klasických palív tak reálne prispeje k zníženiu emisií CO2. 

Slovensko však patrí medzi krajiny s najslabšou úrovňou rozvoja elektromobility spomedzi krajín Európy. Voči elektromobilom na Slovensku ešte panujú určité predsudky, ktoré sa však výrobca najobľúbenejšej značky u nás, rozhodol radikálne zmeniť. "My sme sa rozhodli ich búrať. Jedným z takých predsudkov je, že je drahý, alebo, že je ťažké ho nabíjať a sieť nabíjacích staníc je riedka," konštatoval vedúci marketingu Škoda auto, Roman Rajtár. 

V rámci búrania predsudkov zorganizovali akciu so 70% zľavou na pohonné hmoty, čo má podľa nich úspora, ktorú elektromobil prináša. "Aby aj oni mohli na vlastnej koži zažiť ten pocit, že je lacnejšie nabíjať ako v porovnaní s klasickým motorovým vozidlom," uviedol Rajtár. Do akcie vstúpil aj najväčší majiteľ siete čerpacích staníc na Slovensku. Ten vzal na starosť rozšírenie siete vysokorýchlostných nabíjacích staníc, ktoré vo viacerých regiónoch chýbajú. "Uprednostňujeme len vysokorýchlostné," informovala členka predstavenstva Slovnaftu, Timea Reicher. Majiteľ klasických čerpačiek nemusí budovať nové stanice, iba k už existujúcim stojanom na benzín, naftu, plyn, pribudne aj elektrina. K už existujúcej asi dvadsiatke čerpačiek pribudnú ďalšie, najmä tam, kde akútne chýbajú. "Podľa dopytu a potreby zákazníkov," doplnila Timea Reicher. 

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:10 Súdna sieň
05:50 Kixšou
05:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:25 Nákupné maniačky
06:10 Policajti v akcii
07:45 Prvé oddelenie II.
06:00 Bob staviteľ XV. - XVIII.
06:10 Rev a motoroví miláčikovia I.
06:35 Tashiho svet
05:15 Paříž počká
06:55 Lovci dinosaurů
08:50 Tunel