Úplný zákaz fajčenia v reštauráciách, kaviarňach a baroch nebude!
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: TASR/Dusan Vranic
Samotný zákaz Anton Bobrík označil za "kravinu"
Poslanci Národnej rady SR dnes totiž hlasovaním rozhodli, že nebudú pokračovať v rokovaní o návrhu novely zákona o ochrane nefajčiarov od Tatiany Rosovej, Viliama Novotného a Petra Markoviča (všetci SDKÚ-DS). Navrhol to spravodajca návrhu Anton Bobrík (Smeru-SD), pretože v materiáli chýbala doložka vplyvov na rozpočet verejnej správy. Samotný zákaz pritom označil za "kravinu".
Právna norma mala v zariadeniach spoločného stravovania zaviesť úplný zákaz fajčenia. Takýto stav sa Rosová snažila dosiahnuť už vo februári, keď NR SR schválila spomínaný zákon o ochrane nefajčiarov. Poslankyňa vtedy neuspela a podľa výslednej podoby právnej normy platí, že fajčiarske časti v zariadeniach spoločného stravovania, kde sa pripravuje a podáva jedlo, musia byť od septembra 2009 stavebné oddelené. V podnikoch, kde sa podávajú len nápoje, ostáva na rozhodnutí majiteľa, či pôjde o fajčiarsku, alebo nefajčiarsku prevádzku. Tieto ustanovenia by Rosovej novela zrušila.
Opozičná poslankyňa tvrdila, že ak by bol jej návrh prijatý, tak Slovensko by sa zaradilo medzi krajiny, ktoré už majú zákaz fajčenia v takýchto prevádzkach. "Stále platí, že iné riešenie ako toto nezabráni pasívnemu fajčeniu," argumentovala s tým, že takéto opatrenie podporuje veľká väčšina slovenskej verejnosti. Zároveň uvádza, že túto úpravu podporujú aj podnikatelia. Podľa jej slov nemajú obavy, že by to bolo na ich úkor. "V krajinách, kde zákaz platí, sa to osvedčilo a nefajčiarske podniky si získali ešte väčšiu podporu verejnosti," vyhlásila.
Zdôraznila, že na Slovensku je 40 percent fajčiarov a nefajčiari sa pri návšteve podnikov spravidla podvolia ich vôli. "Jednoznačné je to tam, kde fajčiarske a nefajčiarske zariadenia existujú vedľa seba. Ak teda budú nefajčiarske podniky vystavené konkurencii, kde sa môže fajčiť, vždy budú nefajčiarske zariadenia ťahať za kratší koniec," vysvetlila.
Členka SDKÚ-DS sa tiež domnieva, že od apríla platný zákon situáciu v zariadeniach spoločného stravovania zhoršil. "Zaviedol síce opatrenia, ktoré vstúpili do platnosti už v apríli, ale ich dodržiavanie je otázne. Majitelia sa vyhovárajú na nejasné znenie právnej normy," konštatovala. Mala pritom na mysli opatrenia upravujúce pravidlá fajčenia v obchodoch či nákupných centrách.
Zákon z februára tiež určil, že automaty na cigarety sa stali v rámci obmedzenia dostupnosti tabakových výrobkov mladistvým minulosťou. Podnikatelia, ktorí predajú cigarety neplnoletým, sa vystavujú možnej sankcii 3319 eur (100.000 Sk). Cigarety je už zakázané predávať na všetkých predajných miestach v školách, študentských domovoch a detských ihriskách.
Parlament dnes posunul do druhého čítania poslaneckú novelu zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach z dielne Jozefa Valockého (Smer-SD), ktorá upravuje zásielkový a internetový výdaj liekov a zdravotníckych pomôcok.