Jasno
-0°
Bratislava
Zdenko
9.2.2023
Generálny prokurátor považuje obvinenie advokátky v kauze Fatima za nezákonné
Zdielať na

Generálny prokurátor považuje obvinenie advokátky v kauze Fatima za nezákonné

BRATISLAVA / Advokátka Anna Ž. doručila Slovenskej advokátskej komore uznesenie generálneho prokurátora Maroša Žilinku, podľa ktorého bolo obvinenie voči nej, ako aj postup, ktorý mu predchádzal, nezákonný.

Ako ďalej informovala hovorkyňa SAK Alexandra Donevová, prípad súvisí s mediálne známou kauzou Fatima, v rámci ktorej bola advokátka obvinená z marenia spravodlivosti, respektíve z vydierania.

Generálny prokurátor podľa Donevovej vo svojom stanovisku poukázal aj na konštatovanie sudcu, ktorý pri rozhodovaní o väzbe obvinených uviedol, že konanie obvinenej advokátky nenapĺňa znaky trestného činu. Sudca takisto skonštatoval, že "výkon advokácie si nemožno zamieňať s páchaním trestného činu“. "Slovenská advokátska komora upozorňuje na tento prípad z dôvodu, že advokátka bola obvinená iba pre to, že vykonávala svoje povolanie," priblížila Donevová s tým, že stotožňovanie advokácie s trestnou činnosťou klienta ovplyvňuje okrem verejnej mienky aj prax orgánov činných v trestnom konaní. "Takéto postupy sú vážnym zásahom do nezávislosti advokácie, a tým aj práva na dostupnú právnu pomoc a ako také ich považujeme za neakceptovateľné v právnom štáte," dodala hovorkyňa SAK.

Annu Ž. obvinili v kauze Fatima popri bývalej štátnej tajomníčke rezortu spravodlivosti Monike J., Petrovi V. či Milanovi Ž. Podľa svedkov v kauze pomohla Monika J. v minulosti získať príslušníkovi skupiny sýkorovci Petrovi Čongrádymu nehnuteľnosť v Trenčíne za úplatok tri milióny slovenských korún. Anna Ž. a ďalšie osoby podľa obvinenia ovplyvňovali výpoveď kľúčového svedka.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy