Ministerstvo zdravotníctva povolá do nemocníc aj študentov medicíny. Očakáva pomoc tisícky medikov

14.02.2021 11:03 Noviny.sk Slovensko

Ministerstvo zdravotníctva povolá do nemocníc aj študentov medicíny. Očakáva pomoc tisícky medikov

BRATISLAVA / Počty hospitalizovaných aj naďalej narastajú a zažívajú nápor, ako nikdy predtým. Zdravotnícky personál chýba naprieč Slovenskom a ministerstvo spomína ako poslednú možnosť nariadenie pracovnej povinnosti.

V slovenských nemocniciach chýbajú najmä internisti, anesteziológovia či ďalší špecialisti. Ministerstvo taktiež hlási aj nedodatok sestier a voľné miesta sú pre sanitárov. 

Rezort zdravotníctva tak vytvoril zoznam potrebných pracovných pozícií, ktoré potrebuje obsadiť. Voľné miesta sú ako v štátnych tak i súkromných nemociciach. K dispozícií je aj projekt ministerstva zdravotníctva s názvom - Zdravotník v zálohe, kde môžu nemocnice nahlasovať zdravotníkov, ktorí následne môžu pomôcť v iných nemocniciach. Konkrétne podmienky si môžete prečítať TU.

Rovnako ministerstvo vyzýva ambulantných lekárov, " aby dobrým manažmentom svojich pacientov odľahčovali urgentné príjmy v nemocniciach." Pomocnú ruku rovnako môžu podať aj zdravotníci pracujúci v zahraničí. Ako poslednú možnosť spomína aj možnosť požiadanie príslušných okresných úradov o nariadenie pracovnej povinnosti lekárom a sestrám  z ambulantnej sféry alebo zariadení jednodňovej zdravotnej starostlivosti. Túto možnosť označuje za "krajné riešenie".

Po novom môžu pomôcť aj samotní študenti medicíny. Ministerstvo zdravotníctva tak po volaní študentov aktuálne pripravilo zmenu v organizácií letného semestra. Presunúť by sa mala povinná letná prax z mesiacov júl a august na začiatok letného semestra. "Do nemocníc to tak prinesie na úvod letného semestra študentov 6., 5., 4. ročníka doktorského študijného programu všeobecné lekárstvo ako aj študentov 2. a 3. ročníka dennej formy bakalárskeho študijného programu ošetrovateľstvo, študentov 2. a 3. ročníka bakalárskeho študijného programu v študijnom odbore pôrodná asistencia, študentov 3. ročníka bakalárskeho študijného programu v študijnom odbore urgentná zdravotná starostlivosť do vysokej školy, špecializovaného výučbového zariadenia a účelového zariadenia vysokej školy," informuje rezort zdravotníctva.

Študenti budú môcť prax realizovať vo vybranej nemocnici ako aj v mieste bydliska alebo inom regióne s nepriaznivou epidemiologickou situáciou. Ministerstvo počíta s "tisíckami" študentov, ktorí by mali pomôcť.

 "Vzhľadom na veľmi vážnu situáciu v našich nemocniciach, nakoľko počty pacientov s ochorením COVID-19 nám neustále rastú, sme včera na vláde schválili pre študentov medicíny, ošetrovateľstva a urgentnej zdravotnej starostlivosti možnosť vykonávať svoju letnú prax v nemocniciach a na záchrankách už teraz. Letná prax štandardne trvá 4 týždne, čo je v tejto dobe výdatná pomoc nášmu vyčerpanému personálu. Študentom koncových ročníkov táto prax zároveň umožní ukončiť svoje štúdium a čo najskôr sa zapojiť do boja s pandémiou ako zdravotným profesionálom. Vítam, že väčšina z nich ako priorizovaná skupina, je už v tejto chvíli riadne zaočkovaná, teda pripravená postaviť sa do prvej línie do boja s našim neviditeľným nepriateľom," uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

12:50 Ženích na odstrel
14:50 Prestreté
15:50 Bučkovci - Slnko, seno, dedina
14:05 Simpsonovci XXIV.
14:35 Simpsonovci XXVI.
15:05 Poklady z blšáku IX.
14:00 9-1-1: Texas
15:00 Hawaii 5.0 IX.
16:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas XII.
14:15 Pat a Mat
14:30 Zabi nudu! II.
14:40 Tashiho svet
13:05 Hluboká voda
14:55 Americká Miss India
16:45 Tanec s láskou