Hrozí nám pandémia rakoviny? Pre Covid-19 stopli skríningy, zlyháva aj včasná diagnostika

Hrozí nám pandémia rakoviny? Pre Covid-19 stopli skríningy, zlyháva aj včasná diagnostika

BRATISLAVA / Pandémia koronavírusu má na boj s rakovinou priam katastrofálny vplyv. Upozorňuje na to európska pobočka Svetovej zdravotníckej organizácie. V mnohých krajinách totiž zlyháva včasná diagnostika ochorenia. Pritom len v Európskej únii podľahnú rakovine takmer dva milióny ľudí ročne. Žiaľ, aj u nás včasná diagnostika v podstate zamrzla a skríningy stopli.

"Boj s rakovinou sa u nás oveľa zhoršil. Nezachytávame ľudí, ktorým sa vyvíjajú nádory skryte. To sú tisíce ľudí ročne," povedala prezidentka pacientskej organizácie Nie rakovine Jana Pifflová Španková. "Je pravda, že pandémia obmedzuje mnohé sféry takej tej preventívnej medicíny. Čo sa týka včasnej diagnostiky, tak táto je do istej miery limitovaná v tomto období," vyjadrila sa riaditeľka Národného onkologického inštitútu Mária Rečková. "Skríningové programy sú pozastavené a všetci sa tešíme, kedy opäť bude možnosť s nimi začať," povedala výkonná riaditeľka Ligy proti rakovine Eva Kováčová.


Podľa riaditeľky Ligy proti rakovine skríning rakoviny krčka maternice chceli pôvodne spustiť vlani v jeseni, ale kvôli pandémii ho museli odložiť. Sily zdravotníkov sú totiž sústredené na zvládnutie akútnych problémov infikovaných pacientov Covidom -19. WHO ale varuje, že ide už o 30 až 40 percentný pokles včasnej diagnostiky. Dôsledok toho je oveľa neskoršie odhalenie rakoviny u človeka. "To včasné odhalenie v tom bezpríznakovom štádiu môže podstatne ovplyvniť prognózu ochorenia," skonštatovala Rečková. "Určite ten dopad bude veľký. Nielen na onkologických pacientoch na onkologické ochorenia, no aj na iné kardiovaskulárne a iné druhý civilizačných ochorení," vyjadrila obavy Kováčová. "Musíme to riešiť, nemôžme to ignorovať. Celkom reálne sa na nás bude valiť ďalšia pandémia a to je pandémia rakoviny. Jednoducho rakovina sa Covidu nezľakla," skonštatovala Španková.

Národný onkologický ústav tvrdí, že aj počas pandémie poskytujú zdravotnú starostlivosť rozliečeným onkopacientom. A tiež to, že v nezmenenom režime pokračuje aj ich novodiagnostikovanie. Priznáva ale aj limity. "Pacientom, u ktorých to umožňuje zdravotný stav, sme presunuli termíny operácií a chirurgických zákrokov. Ide o operačné zákroky u pacientov s nenádorovými ochoreniami alebo o zákroky bez ohrozenia zdravotného stavu," uviedla hovorkyňa NOÚ Patrícia Kubicová.

A stabilizovaným pacientom aktuálne odporúčajú odložiť kontrolné vyšetrenia. V súvislosti s opatreniami ale prichádzajú aj sťažnosti. Rodičom len dva a pol ročnej onkologicky chorej dcérky sa nepáči, že pre vstup na onkologické oddelenie v ústave detských chorôb musia dať testovať aj ju. "Požadujú antigénový test, bez neho nás ani nevpustia do budovy a ani toto malé dieťa. Ale prečo traumatizovať 2-ročné dieťa? Na základe čoho deti môžu chodiť do škôl bez testu a takéto malé dieťa máme dať testovať?" povedal otec malej pacientky.

Sťažnosť prišla aj od muža, ktorý tvrdí, že jeho onkologicky chorý otec nedostal včasnú a adekvátnu liečbu. Dokonca mal mesiac čakať, kým mu povedali výsledky z CT-čka. Išlo pritom o nádor už aj s metastázou. "Ako môžu nehať takéhoto človeka čakať na liečbu v takomto stave. Je to strašný hnus, keď vyprávajú, že zdravotníci zachraňujú životy Covid pozitívnym a môjho otca nehajú pomaly zomrieť v bolestiach," vyjadril sa syn chorého. "Ministerstvo zdravotníctva robí všetko preto, aby bola zdravotná starostlivosť, aj v tejto náročnej situácii manažovaná tak, aby pacienti s vážnymi ochoreniami netrpeli neprístupom zdravotnej starostlivosti," uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Svetová zdravotníckaj organizácia upozornila aj na to, že niektoré štáty nemajú ani dostatok liekov. NOÚ tvrdí, že u nás máme ich dostatočné zásoby. Podľa odborníčky v tejto oblasti Jany Špankovej ale stále prichádzame o nové lieky. "Táto vláda nerieši prístup nových liekov. My tu máme dostupných len 30 percent zo všetkých inovatívnych liekov. My sme v stredoveku, čo sa týka dostupnosti inovatívnej terapie," zhodnotila Španková. "Ministerstvo zdravotníctva pracuje systematicky na prekopaní systému tak, aby aj pacienti s vážnymi diagnózami, ako napr. tí, ktorí majú rakovinu, mali prístupnú modernú inovatívnu liečbu," dodala Eliášová.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

09:50 Policajti v akcii
10:55 Policajti v akcii
12:00 Noviny o 12:00
09:30 Blázni do zrubov II.
10:30 Zlato v garáži II.
11:05 Pošli ďalej
08:55 ZOO
10:20 ZOO
11:45 Nákupné maniačky
10:05 Bob a Bobek králiky z klobúka
10:20 Požiarnik Sam IX.
10:30 Okido I.
09:35 Kdybych měl křídla
11:15 Sedmilhář
12:55 Kluci na povel