Sudca Richard Molnár z akcie Búrka sa obrátil na Európsky súd pre ľudské práva. Ten jeho sťažnosť zamietol

22.01.2021 12:59 Noviny.sk Slovensko

Sudca Richard Molnár z akcie Búrka sa obrátil na Európsky súd pre ľudské práva. Ten jeho sťažnosť zamietol

Archívne video
embed kód
BRATISLAVA / Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) zamietol sťažnosť na porušenie práv sudcu Richarda Molnára v súvislosti s jeho vzatím do väzby. Na vzatie do väzby dal pritom súhlas Ústavný súd SR. Príslušníci Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) 11. marca minulého roka zadržali 13 sudcov v rámci akcie Búrka a viacerých z nich obvinili z trestných činov korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu a marenia spravodlivosti. Informoval o tom rezort spravodlivosti na svojej internetovej stránke.

Voči Richradovi Molnárovi bolo v marci 2020 vznesené obvinenie pre trestný čin prijímania úplatku. Prvá námestníčka generálneho prokurátora podala ústavnému súdu žiadosť o súhlas s jeho vzatím do väzby. Sťažovateľ mal možnosť sa k tomuto návrhu v konaní pred súdom vyjadriť, 12. marca 2020 však ústavný súd vyslovil súhlas s jeho vzatím do väzby. Následne na návrh príslušného prokurátora Špecializovaný trestný súd (ŠTS) vzal sťažovateľa do takzvanej kolúznej a pokračovacej väzby. Jeho rozhodnutie potvrdil aj Najvyšší súd Slovenskej republiky (NS SR).

Richard Molnár sa tak obrátil na ESĽP a sťažoval sa na porušenie svojich práv podľa článku o práve na osobnú slobodu a bezpečnosť a článku o práve na spravodlivé súdne konanie Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd v dôsledku rozhodnutia ústavného súdu z 12. marca 2020. To bolo, ako tvrdí sudca, nezákonné, a to najmä preto, že návrh na rozhodnutie podala prvá námestníčka generálneho prokurátora a nie generálny prokurátor. Návrh bol podľa Richarda Molnára navyše svojvoľne a nedostatočne odôvodnený.

ESĽP však poukázal na to, že napadnuté rozhodnutie ústavného súdu bolo predpokladom pre následné rozhodnutie o vzatí sťažovateľa do väzby, a teda nepredstavovalo "rozhodovanie o občianskych právach a záväzkoch sťažovateľa alebo o jeho trestnom obvinení ". Ako dodal súd, netýkalo sa priamo ani obmedzenia osobnej slobody daného sudcu. ESĽP ďalej zdôraznil, že argument o nesplnení zákonných podmienok z dôvodu nedostatku oprávnenia prvej námestníčky generálneho prokurátora na podanie žiadosti preskúmal a odmietol najvyšší súd pri rozhodovaní o sťažnosti sťažovateľa proti uzneseniu o vzatí do väzby. Podobný argument odmietol ako nepodložený aj sám ESĽP v inom prípade proti Slovenskej republike. Podľa ESĽP nič nenasvedčuje tomu, že by rozhodnutie ústavného súdu bolo svojvoľné alebo nebolo dostatočne odôvodnené. Túto časť sťažnosti preto ESĽP považoval za zjavne nepodloženú.

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

10:00 Avengers: Endgame
14:05 Mission: Impossible
16:50 Na chalupe
09:45 Skutočné príbehy
11:00 Slnečná
12:45 Dr. Ludsky
09:10 Tanec je moja vášeň
11:35 Kosti III.
12:35 Kosti III.
10:00 Cesta za pokladom
10:15 Požiarnik Sam IX.
10:30 Okido I.
09:20 Gagarin
11:25 Tankový prapor
12:55 Twilight sága: Rozbřesk - 2. část