Do Nitry priviezli už druhý mraziarenský box pre zosnulých. Testovať začali aj okolité mestá

Do Nitry priviezli už druhý mraziarenský box pre zosnulých. Testovať začali aj okolité mestá

NITRA / V Nitre v sobotu pokračovalo plošné testovanie obyvateľov a pridal sa už aj celý okres. Ráno tam otvorili desiatky odberných miest. Záujem o testovanie bol veľký. Priamo v Nitre v piatok od popoludnia otestovali vyše 10 500 ľudí a zachytili takmer 300 pozitívnych.

Plošné testovanie v sobotu začalo aj vo viacerých obciach nitrianskeho okresu. Vytvorených je 70 odberných miest. Napríklad v Čechynciach testovali dva odberné tímy. Po skúsenostiach z minulosti urobili všetko preto, aby sa tvorili čo najmenšie rady. "Sme vyzývali občanov, aby prišli podľa abecedy, podľa ulíc. Ide to plynulo," povedal starosta Čechyniec Róbert Kupeček.


V Golianove testovalo 8 lekárov . V obci s 1800 obyvateľmi to urobili tak, že jedno miesto bolo určené iba pre dôchodcov, tehotné ženy a matky s deťmi. Druhé pre ostatných obyvateľov. "Zatiaľ sme pretestovali 500 obyvateľov a z toho sme mali 5 pozitívnych. Situácia v našej dedine je kritická, za posledný týždeň nám zomrelo päť spoluobčanov," skonštatovala zdravotníčka Jana Natová.

Mesto Vráble oproti celoplošnému testovaniu zriadilo o jedno odberné miesto navyše, spolu ich je tu 9. Všetko išlo priebežne a ľudia v radoch čakali zhruba pol hodinu. V meste za posledný mesiac zaznamenali denne na mobilnom odberovom mieste zhruba 50 pozitívnych. Otestovať sa počas soboty chodili aj ľudia v dôchodkovom veku.


Do testovacej miestnosti v časti Horný Ohaj môžu okrem domácich chodiť aj ľudia, ktorí pracujú v tunajších fabrikách. V priemyselnom parku totiž pracuje zhruba 5000 ľudí a nie všetci sú z okresu Nitra. Bez testu by v pondelok nemohli ísť do práce.

V Nitre museli zabezpečiť už druhý chladiarenský box pre zosnulých

Aj v Nitre je epidemiologická situácia naďalej vážna. Mesto už zabezpečilo druhý prenosný chladiarenský box na telá zosnulých. „Pokiaľ sa naplní aj ten, budeme musieť v meste zriadiť veľkokapacitné miesto pre zosnulých. Pohrebné služby nestíhajú, úmrtí na COVID-19 pribúda,“ informovala samospráva na sociálnej sieti. Primátor Marek Hattas informoval, že za normálnych okolností v meste zomiera približne 130 ľudí za mesiac, v decembri minulého roku to bolo až 330 ľudí.

V Púchove prebiehalo dobrovoľné plošné testovanie

Okrem Nitry sa v sobotu plošne testovalo aj v Košiciach, v Púchove a deviatich priľahlých dedinách. Na Považí sme našli otvorené odberové miesta aj v okrese Ilava - v obci Pruské. Na týchto miestach je na rozdiel od Nitry testovanie dobrovoľné.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

05:10 Noviny TV JOJ
05:55 Krimi
06:25 Noviny TV JOJ
05:00 Nové bývanie
05:50 Kinosála
06:00 Miláčikovo
05:30 Kutyil s.r.o. II.
06:05 Kutyil s.r.o. II.
06:40 Hotelová inšpekcia XIV.
05:15 Tashiho svet
05:30 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
05:45 Ruby z dúhy I.
06:00 Mopsík k zulíbání
07:45 Cesta za králem trollů
09:40 Cesta za snem