Kedy sa vrátia deti do škôl a ako sa budú uzatvárať známky? Pýtame sa ministra školstva Gröhlinga

07.01.2021 11:08 Noviny.sk Slovensko

Kedy sa vrátia deti do škôl a ako sa budú uzatvárať známky? Pýtame sa ministra školstva Gröhlinga

BRATISLAVA / V pondelok sa mali deti vrátiť po prázdninách do škôl, no nestane sa tak. Čo nás čaká v najbližších dňoch a týždňoch, ale aj ako sa budú uzatvárať známky, na to sme sa spýtali ministra školstva Branislava Gröhlinga.

Od 4. januára materské školy pokračujú v aktuálnom režime, v ktorom sú buď uzatvorené alebo fungujú pre kritickú infraštruktúru či rodičov, ktorým vyplýva z povahy práce, že ju nemôžu vykonávať z domu. Pre základné a stredné školy pokračujú do 10. januára prázdniny.

Od 11. januára budú všetky školy pokračovať dištančným spôsobom výučby. Otvorené budú len materské školy pre deti zákonných zástupcov z kritickej infraštruktúry a pre deti rodičov, ktorým povaha práce nedovoľuje pracovať z domu. Zriaďovateľom odporúčame otvoriť školské kluby detí najmä pre deti zdravotníkov, ako aj pre deti rodičov z kritickej infraštruktúry či pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. Od 11. do 18. januára bude vyplácaná pandemická OČR. Zriaďovateľom zároveň odporúčame pretestovať všetkých zamestnancov, pričom náklady im budú preplatené.

Od 18. januára budú otvorené materské školy, obnoví sa aj vyučovací proces pre prvý stupeň základných škôl a špeciálne školy. Rezort školstva odporúča pretestovať rodičov aj zamestnancov. Rodičia naďalej môžu v tomto čase ospravedlniť dieťa na 5 vyučovacích dní po sebe. V prípade potreby tak môže žiak ostať doma až do konca lockdownu. Druhý stupeň základných škôl a stredné školy pokračujú vo vzdelávaní dištančne. Otvoriť sa môžu aj končiace ročníky stredných škôl, a to za predpokladu pretestovania žiakov a zamestnancov školy v závislosti na príslušnej vyhláške ÚVZ SR.

Po ukončení lockdownu od 25. januára budú otvorené materské školy v štandardnom režime, ako aj prvý stupeň základných škôl. Rezort školstva odporúča pre materské školy a prvý stupeň základnej školy pretestovanie zamestnancov a rodičov. Druhý stupeň základnej školy by mal prejsť na prezenčnú formu vzdelávania, pričom ÚVZ SR vyhláškou určí pretestovanie žiakov druhého stupňa základnej školy a zamestnancov školy.

Otvorené budú aj stredné školy, taktiež za podmienok pretestovania študentov a zamestnancov školy podľa vyhlášky ÚVZ SR. Aj z tohto dôvodu sa presunulo plošné pretestovania z pôvodného termínu 8. – 10. januára na 22. – 24. januára 2021.
Plán, samozrejme, závisí od epidemiologickej situácie. "Rozhodnutia, ktoré budeme dnes vydávať, budeme vydávať len na jeden týždeň, takže iba na ten budúci týždeň v rámci dištančného vzdelávania od prvého stupňa až po strednú školu, ale uvidíme, čo sa bude diať od osemnásteho, tomu sa chceme venovať, až keď pán minister prezentuje tento piatok tú prognózu, respektíve tie výsledky, aké sú, a následne potom my budúci týždeň, pondelok - utorok, rozhodneme, čo sa bude diať od týždňa osemnásteho," vysvetlil Gröhling. 

Minister priblížil, že vo štvrtok bude prezentovať na vláde projekt testovania žiakov v školách. "Je to po technickej stránke veľmi náročné, lebo ak máte pretestovať pol milióna ľudí v priebehu jedného víkendu, potom tie vzorky musíte zozbierať a dávať do laboratória, tam ich musia vyhodnotiť. V tom je ten rozdiel, že to nie je výter, ktorý vidíte okamžite, je to technicky náročné pre laboratóriá a musíme sa s nimi dohodnúť," ozrejmil Gröhling. 

Minister školstva zároveň oznámil zmeny týkajúce sa záverečných skúšok:

  • Ruší sa externá časť maturitnej skúšky v školskom roku 2020/2021. Písomná forma internej časti maturitnej skúšky sa uskutoční v termíne od 12. apríla 2021 (termín upresníme do 31. marca). Ústna forma internej časti maturitnej skúšky sa uskutoční v termínoch od 17. mája 2021. V prípade potreby môže prebiehať 2 týždne. Touto cestou zároveň aj vyzývam školy, aby v obsahu maturitných otázok zohľadnili dištančné vzdelávanie a mieru, v akej prebrali v tomto čase učivo a začlenili ho do maturitnej skúšky v zúženom rozsahu.
  • Termín na vyskúšanie a hodnotenie za prvý polrok sa predlžuje do 31.3.2021. Aby sme sa vyhli „naháňaniu známok.“ Ak je to treba, do tohto termínu je možné žiaka hodnotiť, známku zapísať do prvého polroka a uzavrieť konečnú známku.
  • Testovanie 5 sa ruší. Testovanie 9 sa uskutoční v termíne 9. a 10. júna s náhradnými termínmi 24. júna a 25. júna.
  • Klasické prijímacie skúšky sa budú konať v prvom termíne 3. mája (podľa potreby aj 4. mája) a v druhom termíne 10. mája (podľa potreby aj 11. mája) 2021. Talentové prijímacie skúšky sa budú v prvom termíne konať 5. mája (podľa potreby aj 6. a 7. mája) a v druhom termíne 12. mája (prípadne aj 13. a 14. mája) 2021.

Plán otvárania škôl z dielne ministerstva školstva ukazuje aj náčrt, v ktorom by sa deviataci a žiaci stredných škôl dostali do škôl skôr, či už celoplošne alebo v menších skupinách. "Uvedomujeme si, že tieto deti by mali byť v škole. Dúfam, že teraz to bude celoslovenská téma, že budeme zodpovední, aby sme dostali deti do škôl," vyjadril sa minister. 

Problém môže nastať u tých žiakov, ktorí maturovali minulý rok, rovnako ako pre tohtoročných. Ohroziť to môže ich postavenie na trhu práce. "Ja si to nemyslím, myslím si, že zvládnu celú túto situáciu. Zas nemôžeme robiť z toho strašiaka, že keď dva mesiace sa nevzdelávali prezenčne, ale iba dištančne, že to výrazným spôsobom ovplyvní ich vedomosti. Nemyslím si, že by sme sa takto mali na to pozerať a nejakým spôsobom to démonizovať, oni to zvládnu a ani ich neoznačujme "koronoví" maturanti, lebo sa to môže s nimi ťahať a nebude to pre nich dobré do budúcna," reagoval Gröhling. 

Kľúčom k otváraniu škôl má byť tzv. covid automat

Branislav Gröhling rokoval online so zástupcami najväčších miest a práve šéf únie miest naznačil aj nový termín. "O dva týždne sa budeme pripravovať na antigénové testovanie pre žiakov, rodičov a pedagógov od 22.1. do 24.1 2021. Musíme byť trpezliví, všetci máme spoločný cieľ," skonštatoval po rokovaní prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček.

Kľúčom k otváraniu škôl má byť tzv. covid automat – ten určuje, aký režim platí pri určitej pandemickej situácii. Závisí to od priemerného počtu nových prípadov za týždeň, od počtu hospitalizovaných a od reprodukčného čísla. "Som rád, že máme nejaké pravidlá, že odteraz keď sa niekto bude vyjadrovať, netreba ho počúvať, treba sa pozrieť vždy len covid automat a tam nájdete jednotlivé opatrenia," informoval Gröhling 17.12.

Do hry ale vstúpil silvestrovský lockdown a minister mal potrebu otvorenie škôl opäť prediskutovať. Inicioval zasadnutie konzília epidemiológov, aby túto vec posúdili a dohodli sa s hlavným hygienikom a ministrom zdravotníctva na odporúčaní. Takisto vec prediskutoval s primátormi najväčších miest. "Minister chcel mať istotu, ako má školy usmerniť. Nebolo jasné, či ide 3. alebo 4. stupeň varovania," spresnil hovorca rezortu školstva.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:00 Dovidenia, stará mama!
05:25 Súdna sieň
06:10 Súdna sieň
05:35 Policajti v akcii
06:20 Nákupné maniačky
07:25 Dovidenia, stará mama!
05:05 Pat a Mat
05:15 Zabi nudu! II.
05:20 Tashiho svet
06:05 Hluboká voda
08:05 Americká Miss India
09:50 Kdybych měl křídla