KALKULAČKA: Vypočítajte si výšku 13. dôchodku

KALKULAČKA: Vypočítajte si výšku 13. dôchodku

Archívne video
embed kód
BRATISLAVA / Sociálna poisťovňa pripravila na svojej internetovej stránke pre poberateľov penzie kalkulačku na výpočet sumy 13. dôchodku v roku 2020.

Výšku 13. dôchodku si môžete vypočítať TU

Poberateľ dôchodku do kalkulačky vpíše sumu dôchodku, resp. jednotlivých dôchodkov, ktoré poberá. Po kliknutí na políčko "vypočítať" ihneď zistí, v akej výške mu patrí v tomto roku trinásta penzia.

Kalkulačka umožňuje zápis aj v inej mene ako euro, pričom zabezpečí prepočet inej meny na euro. Na prepočet dôchodku sa použije referenčný výmenný kurz určený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je platný 1. októbra 2020.

Sociálna poisťovňa vyplatí trinásty dôchodok v decembri tohto roka automaticky, o túto dávku poisťovňu netreba osobitne žiadať. Trinásty dôchodok v sume od 50 eur do 300 eur dostane budúci mesiac jeden milión 426-tisíc penzistov. Základná výška trinásteho dôchodku v sume 300 eur sa znižuje o čiastku, ktorá tvorí 36 percent z rozdielu medzi individuálnou výškou dôchodku (alebo úhrnom dôchodkov, vrátane dôchodku zo zahraničia) a sumou 214,83 eura (terajšia úroveň životného minima).

Nárok na 300-eurovú trinástu penziu budú mať tí dôchodcovia, ktorí poberajú dôchodkovú dávku vo výške 214,83 eura a menej. Pri penzii v sume 909,28 eura a viac dosiahne trinásty dôchodok 50 eur. Na trináste dôchodky by sa malo v tomto roku zo štátneho rozpočtu vynaložiť 310 miliónov eur.

Nárok na 13. dôchodok majú poberatelia:

  • starobného dôchodku,

  • predčasného starobného dôchodku,

  • invalidného dôchodku,

  • vdovského dôchodku,

  • vdoveckého dôchodku,

  • sirotského dôchodku a

  • sociálneho dôchodku 

13. dôchodok sa vyplatí v deň výplatného termínu dôchodku v decembri 2020, ak je dôchodok v Slovenskej republike poukazovaný v hotovosti na pošte, na účet v banke alebo hromadným poukazom do zariadenia sociálnych služieb.

Minister Krajniak predstavil nový systém

Aj keď politici a verejnosť deň čo deň debatujú najmä o pandémii, sú tu aj iné dôležité témy. Napríklad návrh ministerstva práce na zásadné zmeny v dôchodkovom systéme, keďže podľa súčasných parametrov by nebol dlhodobo udržateľný. Dnes sa s kritikou ozvala Asociácia dôchodcovských správcovských spoločností.

Minister Krajniak predstavil návrh v polovici novembra, podľa neho by sa o ňom malo debatovať nejako do Vianoc a potom ho chce dať do vlády. "Je to postavené na istote, stabilite, solidarite, udržateľnosti, spravodlivosti a informovanosti," uviedol Krajniak.

Návrh okrem iného počíta s tým, že ľudia budú môcť ísť do penzie po 40-tich odpracovaných rokoch, a má sa zaviesť automatický vstup do druhého piliera, s možnosťou výstupu. Asociácia DSS, ktorá spravuje vyše 10 miliárd eur pre viac ako milión 600-tisíc sporiteľov, však má viacero výhrad. Hrozbu vidia v možnom vzniku štátnej DSS-ky.
"Veľké riziko zoštátnenia druhého piliera, to treba otvorene povedať. keď pôjdeme touto cestou, tak toto môže byť dôsledok," povedal výkonný riaditeľ Ivan Švejna.

Nepozdávajú sa im tiež navrhované zmeny týkajúce sa výšky príspevkov do druhého piliera, možností využitia programového výberu, či poplatkov pre DSS-ky. "Preto navrhujeme, aby ministerstvo práce stiahlo tento návrh ústavného zákona, aby vznikol priestor a čas na poctivú a poriadnu odbornú diskusie," povedal predseda organizácie Miroslav Kotov.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť už ocenila, že Krajniakov návrh by mal výrazne zlepšiť informovanosť ľudí. "V súčasnosti ľudia bežne nevedia, aký dôchodok v budúcnosti môžu očakávať," myslí si členka Anetta Čaplánová.

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ/Sociálna poisťovňa/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

05:05 Noviny TV JOJ
05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
05:30 Súdna sieň
06:20 Súdna sieň
07:05 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:00 Hoď svišťom
05:35 Nákupné maniačky
06:25 Skutočné príbehy
05:00 Zatancuj si s Nely
05:05 Rybičky Flip a Flap
05:15 Tashiho svet
05:55 Philomena
07:40 Železná lady
09:35 Srdce na správném místě