Jesenné počasie má svoje úskalia. Ako postupovať v prípade, že zrazíte zver?

Jesenné počasie má svoje úskalia. Ako postupovať v prípade, že zrazíte zver?

BRATISLAVA / Jesenné počasie má svoje úskalia. A práve počas týchto dní dochádza často k stretu auta s divou zverou. Viete ako postupovať, keď zrazíte alebo nájdete na ceste divú zver?

Mŕtva srnka, líška či diviak nemusia byť obeťou stretu s autom len počas týchto jesenných dní. Uhynúť môže aj pri páde do rôznych nebezpečných miest.  Pascou môžu byť otvorené kanály, rôzne stavebné šachty, či vojenské bunkre. A nie len pre zver, ale aj človeka.  "Túto sobotu sme boli v Pečnianskom lese, kde sú tri vojenské bunkre. Niektoré sú v dobrom stave, niektoré v horšom," povedala Bratislavčanka Jana Bešeňová. 


Jeden zo starších, zatiaľ neupravených bunkrov ma podľa Jany po bokoch nebezpečné niekoľko metrov hlboké jamy, do ktorých by mohol spadnúť človek a ak by bol sám, nemuselo by sa mu podariť odtiaľ dostať. "Pri tom druhom, ktorý nás nemilo prekvapil už z diaľky závanom smradu pri slnečnom počasí a našli sme tam štvormetrovú neoplotenú dieru, kde už bola uhynutá srnka," opísala Bešeňová.


Podarilo sa nám skontaktovať so správcami týchto bunkrov, ktorí prisľúbili zabezpečiť v najbližších dňoch okolie tak, aby do jamy nespadol nie len človek, ale ani ďalšie zviera.  Avšak komu treba nahlásiť zviera, ktoré nájdete uviaznuté v jame, či zrazené na ceste? Pokiaľ netušíte pod koho revír spadá, môžete to byť problém. Niekedy dokonca aj pre kompetentných."Nakoľko to je betónová diera, volali sme políciu (112), kde nás niekoľkokrát prepájali do iných oddelení a mestských častí a polície, aby tam aj nebodaj deti alebo iné zvieratá spadli...polícia nám proste len povedala, že sa pokúsia poriešiť, ale nemilo sme prekvapení, že pár dní prešlo a nič sa nestalo," dodala Bratislavčanka.


Pokiaľ si neviete rady, určite kontaktuje políciu, ktorá má zabezpečiť, aby sa na miesto dostavili osoby, ktoré zakliesnenú zver vyslobodia alebo uhynutú zver odstránia. "Treba zavolať políciu, ktorá informuje príslušné združenie, či už poľovné združenie alebo štátnu ochranu prírody, prípadne správcu cestnej komunikácie," informovala policajná hovorkyňa Denisa Bárdyová.


Samozrejme v žiadnom si prípade nesmiete z miesta odviezť ani divú zver, pokiaľ ju zrazíte autom. Hneď kontaktujte políciu a zabezpečte miesto."Ak vodič zrazí poľovnú zver a tá tvorí prekážku v cestnej premávke, musí ju označiť výstražným trojuholníkom. Neodporúčame dotýkať sa zvieraťa a v žiadnom prípade ho nedávať do auta. Ak sa preukáže neoprávnené prisvojenie cudzej zveri, takéto konanie je možné kvalifikovať ako trestný čin pytliactva, za ktorý hrozí trest odňatia slobody až na dva roky," uzavrela hovorkyňa.

Predstavte si, že idete do lesa a zbadáte agresívneho srnca. Čo v tomto prípade robiť sa dozviete z nasledujúcej reportáže:

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

23:10 Agentka v utajení
01:25 Môj príbeh
02:50 Vaša výsosť
22:35 Vaša výsosť
00:30 Horúce strely 2
02:00 Bieli vlci
22:50 Walking Dead IX.
00:00 Kráľovná juhu III.
00:55 Kutyil s.r.o.
23:05 Jahôdka a jej kamaráti I.
23:30 Arthur a Minimojovia
23:55 No, počkaj!
22:25 Poznáš muže svých snů
00:00 Modré diamanty
01:40 Strážce spravedlnosti I.