Celoplošné testovanie naprieč samosprávami: Niektorým stále chýbajú lekári na stery, iným pomôcky, ďalší zo starostov sú v karanténe

Celoplošné testovanie naprieč samosprávami: Niektorým stále chýbajú lekári na stery, iným pomôcky, ďalší zo starostov sú v karanténe

BRATISLAVA / Už o pár hodín sa otvoria odberové miesta naprieč celým Slovenskom, stále ale samosprávy riešia problémy. Na prípravu celoplošného testovania nebolo času nazvyš. Vážna situácia je v Košiciach, zdravotníci sa rozhodli pomôcť v Martine a obyvatelia rómskej osady v Žehre majú s hromadným testovaním bohaté skúsenosti už z prvej vlny pandémie, keďže vtedy išlo o jedno z ohnísk nákazy. Celoplošné testovanie neobchádza ani Tatry, hoci leteckí záchranári chceli urobiť sterov viac, nebolo im to umožnené.

Trenčín

"Väčšina tých miest mi hovorí, že sa to postupne zlepšuje. Takže by to mohlo byť o niečo lepšie ako to bolo na obed. Presne sme stále v situácii, že nevieme, čo bude ráno," vyjadril sa primátor Trenčína Richard Rybníček. V niektorých obciach trenčianskeho kraja bude testovanie prebiehať iba jeden deň. Napríklad v okrese Myjava sa to týka až 10 obcí. 

Nitra

Situácia so zdravotníkmi je v meste pod Zoborom stále dramatická. "Dokážeme otvoriť polovicu tých odberných miest, takže sa dostávame na štandard aspoň slovenský," povedal primátor Marek Hattas. V Nitre pritom ešte vo štvrtok nevedeli, či dokážu otvoriť dostatok odberných miest - predikcie hovorili, že dokážu len každé šieste a neskôr každé tretie z celkového počtu odberových miest. "Máme o 26 odberných miest viacej zabezpečených, takže sa vieme od toho odvodiť." Podľa pôvodného plánu malo byť 63 odberných miest. Aj napriek tomu, že zdravotníkov zohnali, zatiaľ to vyzerá tak, že otvoria iba 36 z nich. "Toto nám určite stačiť nebude, aby sme pretestovali celú Nitru. "

Bratislava

Problémy stále pretrvávajú aj v Bratislave. Zo všetkých 401 zriadených odberových miest nemajú takmer v 40% pokrytý A- čkový zdravotnícky personál, teda lekárov. S tým rastú obavy starostov, že ostane veľa ľudí neotestovaných.  "Veľmi radi by sme zaručili každej Bratislavčanke a Bratislavčanovi, že bude môcť byť otestovaný, ale bohužiaľ, nedokážeme to. Prijaté pravidlá testovania nám neumožnia odhadnúť, koľko ľudí sa v našom meste bude chcieť otestovať," uviedol magistrát mesta. "Ak uvidíme situáciu, že je toľko veľa ľudí, že ich nedokážeme pretestovať v priebehu dňa, tak určite v nedeľu zasadne vláda a urobíme také opatrenia, aby to bolo v poriadku," vyhlásil minister obrany Naď.


Pritom mestskej časti Rusovce hrozí iný problém a to veľký prílev ľudí z prihraničných maďarských obcí. "To číslo je takmer 5 tisíc ľudí. Z tohto dôvodu nebudeme schopní kapacitne ani personálne, ani z odberovými materiálmi uspokojiť všetkých záujemcov o pretestovanie," povedala starostka Lucia Tuleková Henčelová. 

Košice

Napriek ostrej mediálnej výmene medzi názorov medzi košickým primátorom a premiérom sa vraj situácia v metrolopole východu nezlepšila. Jaroslav Polaček tvrdí, že stanovíšť je stále málo a pridávajú sa k nemu ďalší starostovia. "Niektoré stanovištia ešte stále nemajú dostatok zdravotníckeho personálu," vyjadril sa Polaček, primátor Košíc. Trvá na tom, že pripravení boli, ale tak ako spočiatku avizovala vláda, že plošné testovanie bude prebiehať tri dni, už od piatka. 

V Košiciach na najväčšom odbernom mieste je pripravených 6 autobusov. V priebehu jednej hodiny sa plánuje otestovať 300 až 500 ľudí. "Bude vykonaný test, následne dostanú číslo, zaradia sa vo svojom vozidle do adekvátneho pruhu, vzhľadom na to miesto kde boli testovaní, a tam počkajú kým im dobrovoľník doručí tie výsledky," povedal námestník primátora Marcel Gibóda. 


"Našli sme zdravotníkov, pripravili sme všetko čo treba a v tejto chvíli môžem ohlásiť, že minimálne 10 odberných tímov bude v prevádzke," oznámil Jaroslav Polaček, primátor mesta Košice. Prípravy na zvyšných 113 odberových miestach trvajú až do večera.

Starostovia na krajnom východe sa sťažujú. Do zajtrajšieho testovania zostávajú posledné hodiny. Starostovia obcí na krajnom východe do poslednej chvíle nevedia, či u nich testovanie vôbec prebehne. "Zajtra nám treba otvoriť odberné miesto a nemáme zdravotníkov. Čo poviem týmto ľuďom zajtra?," poznamenal Peter Čopák, starosta obce Hostovice. Starostovi sa nakoniec podarilo presvedčiť dve obyvateľky, ktoré pracujú ako zdravotné sestry. Zatiaľ nie je jasné ani to, či kultúrny dom je na testovanie vhodný. "Z hygieny tu zatiaľ nebol nikto, čakáme, či prídu obhliadnuť tieto naše priestory.  No ale najhoršie na tom je to, že máme nedostatok informácií." 

Martin

Univerzitná nemocnica v Martine má 2400 zamestnancov, všetkých počas víkendu otestujú antigénovými testami. "Rodinní príslušníci našich zamestnancov v nemocnici z kapacitných dôvodov nebudú môcť byť testovaní," vyjadrila sa Katarína Kapustová, hovorkyňa nemocnice. Aj keď má aktuálne nemocnica pre pozitivitu na Covid-19 v karanténe až 77 zamestnancov a z tohto počtu je až 51 sestier, zdravotníci chcú pri celoplošnom testovaní pomôcť a do odberových tímov pôjdu robiť výtery a vyhodnocovať testy. "Máme informáciu že by ich malo byť okolo 70," dodala Kapustová, hovorkyňa nemocnice. 

Žehra

Obyvatelia osady v Žehre testovanie poznajú veľmi dobre. Sami si ho absolvovali niekoľkokrát, keďže boli v karanténe takmer dva mesiace. Na toto celoplošné sa chystajú taktiež. Karantény majú po jarných skúsenostiach po krk. Miestni totiž rýchlo pochopili, že s negatívnymi výsledkami sa uvoľňujú aj opatrenia. "Máme dve odberné miesta. Jedno v dedine, druhé pri bytovkách v osade. V tejto druhej vlne, zatiaľ, nemáme ani jedného pozitívneho v celej osade," uviedol starosta obce Marián Kandráč. Kým v dedine už dopoludnia boli pripravené stany, pri osade chystali miesto až popoludní. Problémom bol podmočený terén. 

Liptov - starostovia v karanténe

Len pár hodín pred celoplošným testovaním zistil primátor Liptovského Mikuláša, že je pozitívny na Covid - 19 a priamo tak nemôže riadiť prípravu na testovanie. Akonáhle sa to dozvedeli najbližší spolupracovníci primátora, ihneď sa išli dať otestovať. Boli otestovaní a vyšli im negatívne testy. Primátor zo svojho domu musel vybavovať všetko potrebné na prípravu 29 odberných miest. V karanténe je aj starostka malej liptovskej obce Potok.
Na obecnom úrade má iba jednu jedinú spolupracovníčku. V karanténe je aj starosta Martinčeka. Avšak ten zo svojho okna domu vidí na odberné miesto. Výskyt Covidu -19 na Liptove stúpa. Vo štvrtok len v okrese Ružomberok bol rekord 124 nových prípadov, dnes bolo opäť 90 nových prípadov.

Od prvého novembra platí vo vysokohorskom prostredí sezónna uzávera. Chodníky po chaty však zostávajú otvorené a chatári veria, že sa po celoplošnom testovaní konečne naplnia turistami. Testy čakajú aj ich. Niektorí to už majú za sebou, tak ako leteckí záchranári. Testovali aj samotní záchranári, a hoci chceli urobiť viac sterov, nebolo im to umožnené. "Našou snahou bolo testovať viac ľudí, hlavne príbuzných záchranárov a z okolitých miest, žiaľ, dostali sme len 150 testov," vyjadrila sa hovorkyňa leteckých záchranárov Zuzana Hopjaková. Otestovaní boli len zamestnanci, záchranári, vrátane posádok v pohotovosti. 

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

19:30 Noviny TV JOJ
20:25 Šport
20:30 Najlepšie počasie
19:40 Profesionáli VIII.
20:30 Všetko čo mám rád
22:10 Všetko čo má Ander rád
19:00 Kosti X.
20:10 9-1-1: Texas
20:55 Myšlienky vraha IX.
19:45 Ruby z dúhy I.
20:00 Z rozprávky do rozprávky
20:10 Macko Uško
18:35 Bella a Sebastian 3: Přátelé navždy
20:15 Operace Entebbe
22:10 Cesta válečníka