Inšpektori kontrolovali potraviny v prevádzkach. Mravce a mŕtve hlodavce neboli jediným problémom

14.07.2020 14:35 Noviny.sk Slovensko

Inšpektori kontrolovali potraviny v prevádzkach. Mravce a mŕtve hlodavce neboli jediným problémom

Archívna reportáž
embed kód
BRATISLAVA / Inšpektori veterinárnej a potravinovej správy počas celého júna vykonávali kontroly malo a veľkoobchodov, či rôznych trhovísk a prevádzok. Celkovo vykonali 4 845 úradných kontrol potravín rastlinného a živočíšneho pôvodu. Z tohto počtu bolo 302 kontrol s výsledkom nedostatočný, no a celkovo bolo zistených viac ako tisíc nedostatkov. V niektorých predajniach našli dokonca uhynuté hlodavce, či živé mravce.

Od 1. júna do 30. skontrolovali inšpektori orgánov Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Slovenskej republiky 1 733 právnych subjektov a 2 653 prevádzok. "Vykonaných bolo 131 kontrol mimo bežnej pracovnej doby, z čoho pri 44 kontrolách boli zistené nedostatky. Mimo pracovnej doby bolo skontrolovaných 83 právnych subjektov a 125 prevádzok, nedostatky boli zistené na 44 prevádzkach," informuje ŠVPS. Najviac nedostatkov bolo v hygiene budov a prevádzky, v hygiene technologického zariadenia a pracovných pomôcok, v predaji po dobe minimálnej trvanlivosti a dobe spotreby, v hygiene skladovania a označení. 

Inšpektori museli niektoré prešľapy riešiť v správnom konaní, a tu boli uložené pokuty vo výške 94 200 eur. Priemerná pokuta v rámci právoplatných rozhodnutí predstavovala 1 035,2 eur najvyššia právoplatná pokuta v tomto mesiaci predstavovala 10 000 eur.

Mravce, mole, hlodavce

V niektorých baliarňach inšpektori objavili živé mravce a mole. Problémom boli aj plesnivé steny v hale či v okolí drezu na umývanie. V jednej z prevádzok objavili zase mŕtve hlodavce a ich trus. Ten sa dokonca nachádzal aj na samotnej predajni nie len v sklade. "Počas kontroly inšpektori identifikovali na viacerých miestach na predajnej ploche trus hlodavcov: na regáloch so suchým tovarom (kryštálový cukor, dehydrované polievky, majonézy, slnečnicové semená, sterilizované olivy), na predajnej ploche v priestore únikových dverí nachádzajúcimi sa medzi mraziacimi zariadeniami a regálom nealko nápojov bol inšpektormi identifikovaný výskyt lezúceho hmyzu (mravce), ktoré vyliezali spod kefky umiestnenej v spodnej časti dverí," informovali ďalej inšpektori. 

Zdroj: ŠVPS

Plesne a pavučina

V chladiacej vitríne s mäsovými výrobkami sa v jednom z obchodov po bočných stranách na ochrannom skle nachádzala pleseň a mechanické nečistoty. V chladiacej vitríne s mliečnymi spotrebiteľský balenými výrobkami zase inšpektori objavili na bočnej stene vo vrchnej časti pleseň, znečistené oplechovanie steny, aj podlaha, zaprášený povrch lisu, nános nečistôt v jeho okolí. Pavučiny boli aj na stenách, v chladiarni mopro - pleseň na strope, chladiareň VŽP - pleseň na zárubní dverí, chladiareň údenín mala pleseň na stene za regálmi, v manipulačnej chodbe zaprášené sokle,
znečistený vstup do mraz. boxu pečiva. Problémom bola aj hygiena zamestnancov. Pracovník pri manipulácii s nebalenými mliečnymi výrobkami nepoužil ochranné pracovné pomôcky. 

Zdroj: ŠVPS

Zdroj: noviny.sk/švps

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

13:35 INKOGNITO
14:50 ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT
16:30 PRESTRETÉ
13:30 Simpsonovci IX.
14:35 POLICAJTI V AKCII
15:30 POLICAJTI V AKCII
12:50 Ochrana svedkov IV.
13:50 Hawaii 5-0 X.
14:50 Dokázaná nevina
13:35 Viking Vicky
13:50 Volám sa Caillou V.
14:15 Zatancuj si s Nely
13:20 Rozchod
15:00 Sladko-slaná láska
16:35 Romantici