Zatiahnuté
12°
Bratislava
Viola
18.5.2024
Zubnú kefku treba po chrípke vymeniť
Zdielať na

Zubnú kefku treba po chrípke vymeniť

Zdroj: Manu M

Upozorňuje zubná lekárka

Uviedla to zubná lekárka Irena Lacková. "V opačnom prípade riskujeme, že si infekciu do organizmu opäť zanesieme," upozornila.

Najvhodnejšia zubná kefka pre deti aj pre dospelých je husto osadená mäkká zubná kefka, pretože paradoxne mäkšie vlákno účinnejšie stiera povrch zuba. Detská kefka má len kratšiu rukoväť. Hlavička zubnej kefky u dospelých by nemala byť dlhšia ako dva centimetre. Pre dokonalé čistenie chrupu tak kefka pri umývaní obsiahne najviac dva zuby a pretože zuby sú v oblúku, dlhšia hlavička kefky je zbytočná.

Hlavička detskej zubnej kefky by mala mať 1,5 centimetra. Stomatologička zdôraznila, že vlákna musia byť zastrihnuté v jednej rovine, aby tvorili súvislú plochu. Reklamami odporúčané rôzne tvarované zubné kefky sú jednoznačne nevhodné. "Rúčka optimálnej zubnej kefky by mala byť ergonomická a spojenie hlavičky kefky s rúčkou musí byť pevné, aby sme jej pracovnú časť veľmi presne vedeli orientovať na miesto, kam potrebujeme," dodala. 

Najvhodnejšia technika umývania zubov sa podľa stomatologičky riadi jednoduchou zásadou - stieraním z "červeného na biele" a Lacková ho odporúča na jednom mieste opakovať minimálne 5-8 krát. 

Príliš tvrdé kefky pri čistení chrupu ničia ďasná a sklovinu na korunke zubov, najmä ak si ich čistíme po požití kyslého jedla alebo nápoja, keď je sklovina naleptaná. 

Podľa Lackovej by sme si po konzumácii kyslého jedla mali čistiť zuby najskôr po 20 minútach. "Tvrdá kefka má devastujúce účinky aj na krčky zubov, v časti, kde zub vchádza pod ďasno do kosti a kde je sklovina tenká len 20 mikrónov, čo je hrúbka veľmi jemného papiera. Pri energickom čistení týchto miest tvrdou kefkou poškodzujeme ďasná a zničením skloviny pri krčku zuba si jej odhalením doslova "vyškriabeme" kaz, pretože nechránená zubovina je na jeho tvorbu náchylnejšia," spresnila Lacková.       

Na dočisťovanie zubov je vhodné používať aj medzizubné kefky, malé špirálky, ktoré dosiahnu práve na miesta, kde sa zubná kefka nezmestí. Zväčša sú to miesta, kde sa nám usádza najviac povlaku. "Ich používanie je veľmi jednoduché, treba však správne zvoliť ich veľkosť, najlepšie po konzultácii s lekárom alebo dentálnou hygieničkou. Tí poučia klienta napr. aj o používaní škrabky na jazyk alebo dentálnych nití," dodala.    

Zdielať na