Zatiahnuté
-1°
Bratislava
Oto
5.12.2023
Šeligovi sa znižovanie trestu pre Jankovskú nepáči, postup Kováčikovej má prešetriť generálny prokurátor
Zdielať na

Šeligovi sa znižovanie trestu pre Jankovskú nepáči, postup Kováčikovej má prešetriť generálny prokurátor

BRATISLAVA / Podpredseda Národnej rady SR (NR SR) Juraj Šeliga (Za ľudí) podáva podnet generálnemu prokurátorovi Jaromírovi Čižnárovi na prešetrenie postupu trestnej námestníčky generálnej prokuratúry Viery Kováčikovej.

Dôvodom má byť nedávne vyjadrenie Kováčikovej o tom, že bývalej štátnej tajomníčke ministerstva spravodlivosti Monike Jankovskej, ktorá je v súčasnosti obvinená z korupcie, by mohol byť znížený trest. Šeliga zároveň na tlačovej konferencii vo štvrtok vyzval Čižnára, aby si v tejto veci predvolal aj špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.

​Bývalú štátnu tajomníčku Moniku Jankovskú zadržali spolu s ďalšími 12 sudcami počas akcie Búrka, Jankovskej hrozilo päť až dvanásť rokov odňatia slobody. Trestná námestníčka generálnej prokuratúry Viera Kováčiková však v uplynulých dňoch vyhlásila, že v rozhodnutí o sťažnosti obvinených v kauze Búrka by Jankovská mohla vyviaznuť s výrazne nižším trestom. Podľa Kováčikovej by totiž nemusela spáchať trestný čin ako verejný činiteľ, ale mohlo by ísť „len o nepriamu korupciu“. Trest by sa tak mohol pohybovať v rozmedzí dva až päť rokov.

Šeliga tomuto postupu Kováčikovej nerozumie a považuje to za absolútny škandál a výsmech ľuďom. „Nerozumiem, akým formalizmom prišla pani Kováčiková k tomu, že by Monika Jankovská nemala byť súdená ako verejný činiteľ. Táto žena mala moc a tú využívala. Tlačila na sudkyne, aby ovplyvňovali rozsudky v prospech obžalovaného podnikateľa Mariana Kočnera,“ povedal podpredseda parlamentu. Ukazuje to podľa neho, prečo je potrebné „otvoriť dvere a okná“ na prokuratúre. Tento formalizmus vníma ako dôvod toho, prečo ľudia na Slovensku neveria v spravodlivosť.

V závere leta 2019 boli počas vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej zverejnené informácie o tom, že Monika Jankovská mala intenzívne komunikovať cez aplikáciu Threema s Marianom Kočnerom. Štátna tajomníčka tieto kontakty a informácie odmietala s tým, že obžalovaného nepozná, ani si s ním nepísala.

​Podľa znalkyne je Marian Kočner egocentrik s narcistickými sklonmi: 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy