Polojasno
27°
Bratislava
Darina
12.8.2022
Po zasadnutí krízového štábu: Štát prijal tieto opatrenia
Zdielať na
Slovensko

Po zasadnutí krízového štábu: Štát prijal tieto opatrenia

BRATISLAVA / Ústredný krízový štáb na svojom zasadnutí prijal tvrdé preventívne opatrenia, ktoré sa dotknú všetkých činností každodenného života. Opatrenia potvrdili na tlačovej konferencii premiér Peter Pellegrini a ministerka vnútra Denisa Saková.

Ústredný krízový štáb SR prijal dňa 12.03.2020 ďalšie opatrenia v súvislosti s ochorením COVID-19. Od pondelka 16.3.2020 budú na 14 dní zatvorené všetky materské školy, základné a stredné školy, univerzity a všetky voľnočasové zariadenia i priestory. Zároveň sa zavádza povinná 14-dňová karanténa pre všetkých, ktorí sa vrátia zo zahraničia. Na územie SR sa dostanú len obyvatelia, ktorí majú na Slovensku trvalý alebo prechodný pobyt, prípadne platný cestovný pas. Za nerešpektovanie nariadenia môže byt občanovi uložená pokuta do výšky 1659 eur. Ministerstvo vnútra SR v prípade potreby zabezpečí na karanténu priestory.

 • Zatvorenie školských zariadení a predškolských zariadení od pondelka 16.3.2020 na 14 dní 
 • Zastavená a uzavretá letecká doprava na troch medzinárodných letiskách (Bratislava, Košice, Poprad) pre osobnú dopravu
 • Zatvorenie barov, voľnočasových zariadení a priestorov (lyžiarskych stredísk, wellness centier, fitnescentier, zábavných parkov a aquaparkov) - od piatka 13.3.2020
 • zatvorenie sociálnych a kultúrnych zariadení
 • Nasledujúci víkend budú zatvorené nákupné centrá - budú sa dať kúpiť len potraviny, lieky a drogéria
 • Obmedzená a zastavená medzinárodná vlaková a autobusová doprava, opravné obmedzenia sa netýkajú dovozu a zásobovania
 • Vykonávané preventívne bezpečnostné opatrenia na všetkých hraničných prechodoch od zajtra od 7:00. Zartiaľ zostávajú otvorené prechody s Poľskom
 • Na Slovensko budú vpustení len tí, čo majú na Slovensku trvalý alebo prechodný pobyt. Tí, čo bývajú v Rajke alebo v Rakúsku, pri slovenských hraniciach, budú predmetom ešte detailných rokovaní na ministerstve vnútra
 • Povinná karanténa 14 dní pre ľudí, ktorí sa vrátia z akejkoľvek inej krajiny
 • Obmedzenie úradných hodín v klientskych centrách a na úradoch na tri hodiny denne
 • Odložené písomné maturity
 • Naďalej platí zákaz organizovať a usporadúvať hromadné podujatia športovej, kultúrnej, spoločenskej či inej povahy. Hotely a reštaurácie budú otvorené.


Všetky tri medzinárodné letiská na Slovensku budú uzavreté. Bude zastavená aj medzinárodná autobusová a vlaková preprava, okrem zásobovania. Vnútroštátne vlaky budú premávať v prázdninovom režime. Medzitranzitná kamiónová doprava bude povolená. V piatok 12.03.2020 od 7. hodiny budú spustené hraničné kontroly.
 

Pellegrini poverený riadením Ministerstva zdravotníctva SR zároveň potvrdil, že maturitné skúšky, ktoré sa mali konať od 17.-20.03.2020, sa budú musieť na minimálne dva týždne odložiť.

Karanténa pre Bratislavu, kde je aktuálne najviac potvrdených prípadov ochorenia COVID-19, sa zatiaľ neplánuje. Nateraz neplatí žiaden zákaz cestovať Z alebo DO hlavného mesta.

Súvisiace články

Najčítanejšie