Kam ešte siahajú Kočnerove chápadlá? Prokurátorka chce na Kočnerov podnet obžalovať Gábora Grendela

25.02.2020 19:45 Noviny.sk Slovensko

Kam ešte siahajú Kočnerove chápadlá? Prokurátorka chce na Kočnerov podnet obžalovať Gábora Grendela

Pozrite si tlačovú besedu OĽaNO: embed kód
BRATISLAVA / Prokurátorka bratislavskej krajskej prokuratúry podala návrh na obžalobu poslanca OĽaNO Gábora Grendela. Ten mal podľa obžaloby vyzradiť utajené informácie o bankových účtoch Mariana Kočnera. Krok prokurátorky ale spochybňuje zaistená komunikácia z Kočnerovho telefónu.

Prokurátorka krajskej prokuratúry v Bratislave Beáta Vítková podala 12. februára tohto roka na poslanca parlamentu Gábora Grendela z klubu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) obžalobu pre ohrozenie bankového tajomstva Mariána K. Informoval o tom samotný Grendel, podľa ktorého mali byť vyšetrovatelia a dozorujúci prokurátor vylúčení z vyšetrovania pre zaujatosť, o čom svedčí prepis komunikácie Mariana K. z aplikácie Threema.

​​Skutok sa mal stať v roku 2012, keď médiá informovali o neobvyklých finančných operáciách Mariana K. z jeho finančných účtov. Ten podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.

Ako uviedol Grendel, prípad dostala dvojica vyšetrovateľov Jombík, Barochovský a dozorujúcim prokurátorom bol zo začiatku Bystrík Palovič. „Štyri roky sa v tejto veci nič nedialo. Až v septembri 2016 vyšetrovatelia na návrh Mariana K. predvolali novinárku Martinu Ruttkayovú. Tá im predložila policajné dokumenty o prevodoch Mariana K. a do zápisnice výsluchu svedka tvrdila, že tieto dokumenty dostala odo mňa. Nebola to pravda, ale na základe tejto výpovede boli vznesené obvinenia voči mne a Danielovi Lipšicovi,“ povedal Grendel. Podľa neho dnes vďaka aplikácii Threema je preukázané, že svedkyňa klamala. Grendel citoval správu z aplikácie, ktorú Marian K. písal kamarátovi Petrovi Tóthovi vo februári 2018. Ruttkayová bola vtedy predvolaná na výsluch a Marian K. sa obával jej výpovede, že je schopná povedať, „že sme ju na to nahovorili“. Grendel tiež odcitoval už medializovanú informáciu, že si novinárka vypýtala od Mariana K. 1 300 eur na dovolenku.

Grendel vyhlásil, že ak súd obžalobu na neho prijme, tak na hlavnom pojednávaní citáty z Threemy odcituje. Za samostatnú kapitolu označil vyšetrovateľov Jombíka a Barochovského, ktorí vzniesli voči nemu obvinenie ako aj prokurátora Bystríka Paloviča, ktorý prípad na začiatku dozoroval. „Podľa komunikácie v Threeme boli všetci traja opičkami Mariana K. V dôsledku toho museli vyšetrovatelia Jombík a Barochovský z polície odísť a Palovič má pozastavený výkon funkcie prokurátora rozhodnutím generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára. Všetci traja mali byť od začiatku vylúčení z vyšetrovania pre zjavnú zaujatosť,“ dodal Grendel.

Podnikateľ Marian K. v súčasnosti stojí pred súdom ako spoluobžalovaný v kauze zmeniek televízie Markíza a v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej.

Celú tlačovú besedu Gábora Grendela a Igora Matoviča si môžete pozrieť tu: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ/SITA/FB OĽaNO

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

09:35 Súdna sieň
10:40 SKUTOČNÉ PRÍBEHY
12:00 NOVINY O 12:00
09:35 Simpsonovci XXIII.
10:00 DVOJIČKY
10:40 DVOJIČKY
09:35 Prvé oddelenie II.
10:00 Prvé oddelenie II.
10:50 Nákupné maniačky
09:45 Strážca vesmíru Roger
10:00 Rev a motoroví miláčikovia I.
10:25 Požiarnik Sam VIII.
09:35 Hluboká voda
11:30 Skoro dospělá
13:10 Rivalky na hrazdě