Najvyšší súd vrátil prípad Filipa Rybaniča krajskému súdu. Kaliňákovi sa musí verejne ospravedlniť

21.01.2020 15:41 Noviny.sk Slovensko

Najvyšší súd vrátil prípad Filipa Rybaniča krajskému súdu. Kaliňákovi sa musí verejne ospravedlniť

BRATISLAVA / Najvyšší súd SR vrátil prípad Filipa Rybaniča bratislavskému krajskému súdu na ďalšie konanie. Informovala o tom hovorkyňa najvyššieho súdu Alexandra Važanová. Podľa rozhodnutia senátu predošlý verdikt porušil zásadu zákazu zmeny k horšiemu, navyše bol nesprávne posúdený aj samotný skutok.

Rybanič sa ako poslanecký asistent a vtedajší zamestnanec banky pozrel na účty Roberta Kaliňáka (Smer-SD). Krajský súd navyše prikázal Rybaničovi, aby sa exministrovi vnútra za svoje konanie verejne ospravedlnil. „Senát Najvyššieho súdu na podklade dovolania obvineného Filipa R. zrušil rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave a vec mu vrátil na ďalšie konanie a rozhodnutie. Najvyšší súd zistil, že dovolanie obvineného vo vzťahu k namietanej okolnosti spočívajúcej v úprave skutku krajským súdom je opodstatnené, pretože ňou krajský súd porušil zákaz zmeny k horšiemu. Navyše v dôsledku takéhoto postupu krajského súdu došlo následne aj k nesprávnemu právnemu posúdeniu skutku,“ informovala v stanovisku hovorkyňa Alexandra Važanová. Prípad sa tak vráti na Krajský súd Bratislava.

„Kočnerovci mi chceli zničiť život. Našťastie sa im to nepodarilo. Nepoľavíme dovtedy, kým z tejto krajiny nedostaneme všetkých kočnerovcov a všetky gorily," povedal v utorok na tlačovej konferencii v reakcii na rozhodnutie Najvyššieho súdu SR Rybanič. Volebný líder Demokratickej strany Jozef Rajtár doplnil, že týmto rozhodnutím prerazili prvú bariéru na ceste k spravodlivosti.

Asistent poslanca Jozefa Rajtára Filip Rybanič čelil obžalobe pre ohrozenie obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. Podľa obžaloby si nezákonne pozrel v banke účty vtedajšieho ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Podľa prokuratúry sa tým dopustil spomenutého skutku, a to závažnejším spôsobom, za ktorý hrozí trestná sadzba tri až osem rokov väzenia. Závažnejším spôsobom konania sa v tomto prípade rozumie „porušenie dôležitej povinnosti vyplývajúcej z páchateľovho zamestnania, postavenia alebo funkcie, alebo uloženej mu podľa zákona“.

Rybanič predtým pracoval ako zamestnanec banky. Po jeho obvinení opozícia kritizovala, že v tomto prípade polícia konala veľmi rýchlo, na rozdiel od iných prípadov, v ktorých sú podozriví predstavitelia vládnej moci. Prípad sa na prvostupňovom súde pre zachovanie bankového tajomstva pojednával s vylúčením verejnosti.

Rozhovor s Rybaničom a s Rajtárom nájdete tu: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

TV Program

05:45 Krimi
06:15 Noviny TV JOJ
07:10 Labková patrola
05:20 Súdna sieň
06:15 Súdna sieň
07:30 POSTAVÍME, OPRAVÍME, ZVEĽADÍME
05:40 Prvé oddelenie
06:05 Ako som prežil
07:20 Keby bolo keby 2
05:30 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
05:45 Ruby z dúhy I.
06:00 Rozprávanie o víle Amálke
05:35 Cesta za snem
07:25 Zkratky ke štěstí
09:15 Až vyjde měsíc